Raivo Sormunen • 26. november 2010 kell 12:35

"See on õudne stsenaarium"

Ungari valitsus esitas eile oma rahvale ultimaatumi. Kas annad oma pensionivarad riigi kätte või jääd tulevikus riiklikust pensionist ilma.

Ungari majandusminister Gyorgy Matolcsy tuli kolmapäeval välja määrusega, mille kohaselt võtaks eelarvedefitsiiti ja võlakoormat vähendada kavatsev valitsus 3 triljonit forinti (170 miljardit krooni 0,0566) inimeste poolt aastate jooksul erapensionifondidesse kogutud varadest endale. „See on sisuliselt erapensionifondide riigistamine ning õudne stsenaarium,“ ütles uudisteagentuurile Bloomberg ING Groep NV analüütik David Nemeth.

Ungarlased soovivad sellega sisuliselt tõmmata vee peale enam kui kümnend tagasi tutvustatud pensionireformile, mille eesmärk oli vähendada inimeste sõltuvast riiklikust pensionist ja panna nad ise rohkem oma tuleviku eest vastutama.

Ungari peaminister Viktor Orban sõnul kavatseb riik kasutada pensionifondide raha riiklike pensionide maksmiseks ja riigieelarve defitsiidi viimiseks allapoole 3% SKP-st. Ungari majandusministri sõnul on riikliku pensionisüsteemi fondis tohutu auk. „Valitsuse pensionikulud ületavad pensionitulusid 900 miljardi forintiga (51 miljardi krooniga) ning see süsteem pole jätkusuutlik. „Fondidelt võetakse varad käest ära 31. jaanuaril, kui pensionikogujad ei otsusta süsteemiga jätkata. Need kes otsustavad süsteemiga jätkata kaotavad õiguse riiklikule pensionile ning neilt võetakse ära 70% pensioniks kogutud varadest,“ ütles Matolcsy.

Riikliku pensioni toeks loodud erapensioniplaane tutvustas Ungari 1998. aastal ning hetkel on Ungari 10 miljonist inimest 3 miljonit pensioniplaanidega seotud.

Ungarlastel ebaõnnestus eile soovitud mahus riiklike võlakirjade müük, kuna kohalik forint nõrgenes ja kümne aasta pikkuste võlakirjade intressimäär tõusus 7,8%ni ehk kõrgeima tasemeni pärast juunit. „Intressimäärad võivad tõusta märkimisväärselt veel, kuna pensionifondide kaotamine vähendab nõudlust kohalike võlakirjade vastu,“ arvab KBC Groep NV võlakirjakaupleja Attila Eszes.

Erapensionifonde organisatsiooni Stabilitas Penztarszovetseg preident Julianna Baba sõnul on tegemist väljapressimisega.

Juhul kui Ungaris selline radikaalne pensionisüsteemi muutmine läbi läheb järgneb riik Argentiinale, mis vahetult enne riikliku maksejõuetuse väljakuulutamist konfiskeeris 2001. aastal eraisikutelt 3,2 miljardi dollari eest sääste. Kahe aasta eest riigistas Argentiina valitsus 24 miljardi dollari dollarini küündinud kogumispensionide varad, et kompenseerida 2005. aasta võlgade restruktureerimisele järgnenud maksulaekumise ärakukkumist. 

Hetkel kuum