Apple ilma Jobsita

Romet Kreek 20. jaanuar 2011, 00:00

Investoreid ja analüütikuid sundis see mõtlema natuke pikemalt kui kvartali peale. Mis juhtub, kui Steve Jobs lahkub siit ilmast?

Iga ettevõtte juhi lahkumine on kurb teema, iseäranis ikooni staatusesse tõusnud Steve Jobsi puhul. Kuid ettevõtted elavad selle tavaliselt üle. Kahjuks ei ole Jobs valmistanud investoreid ette selleks, kes peaks saama tema surma korral ettevõtte juhiks (praegu on teada ajutine juht) ning mis saab tema aktsiaosalusest Apple'is.

Investorite õnneks ei oma Jobs olulist osalust Apple'i aktsiatest. Bloombergi andmetel kuulub talle 0,6 protsenti Apple'i aktsiatest, mille turuväärtust on ligi 1,9 miljardit dollarit. Tegelikult võiks rohkem mures olla hoopis Walt Disney aktsionärid, sest Jobsile kuulub 7,2 protsenti Walt Disney aktsiatest. Selle aktsiapaki turuhind on 5,4 miljardit dollarit.

Suuromaniku lahkumine oleks valusam. Kui ettevõtte juht omab ka suurosalust ettevõttes, siis on probleemide ring laiem. Kui suuromanikul on pärijad, siis on kaks varianti. Võimalik, et mõni järeltulija on huvitatud ettevõtte juhiks saamiseks. Sellisel juhul tuleb loota, et ta suudab ettevõttekultuuri sisse sulada, ettevõtet mõistlikult juhtida ning ei riku ära sisekliimat. Ei saa välistada ka ebaõnnestumist.

Teise variandi korral ei ole keegi huvitatud ettevõtte juhtimisest, vaid kas aktsiate omamisest või nende müügist. Sellisel puhul oleks ettevõte avatud ülevõtmisteks.

Minu sümpaatia aktsionäride eest hoolitsemisel kuulub staarinvestor Warren Buffettile. Ta eeldab, et ei ela igavesti ja et tema surm oleks väga suur kaotus Berkshire Hathawayle. Seetõttu hakkas ta varakult otsima mantlipärijat ning andis investoritele teada, mis juhtub tema suurosalusega ettevõttes pärast tema surma. See aitas maha võtta investorite seas tulevikus tekkida võivat segadust ja pingeid.

Võrreldes Buffetti kaotusega Berkshire'i jaoks tundub Jobsi võimalik negatiivne stsenaarium Apple'ile tühisena, välja arvatud väljapaistva innovaatori ja perfektsionisti kaotamine.

Tõnis Oja, rahajuht.ee kaasasutaja ja Apple'i aktsionär, ütlesid kunagi, et Steve Jobsi surma järel müüd Apple'i aktsiad. Kas oled ikka seda meelt või enam ei ole? Minu suhtumine Apple'i aktsiasse on ostu ajast tublisti muutunud. Sellel on kaks põhjust - olen ettevõtet paremini tundma õppinud ning Apple on ise ka selle aja jooksul tublisti muutunud.

Apple'i aktsiaid ostsin ma 2005. aasta sügisel lühiajalise investeeringuna. Lootsin aktsia hinna tõusult teenitud tuluga katta tulumaksu, mille ma pidin aasta pärast maksma Hansapanga aktsiate sundmüügilt teenitud tulude eest. Siis oli Apple sisuliselt ühe toote ettevõte. Apple tootis küll ka arvuteid, aga kasv tuli peamiselt iPodide müügist.

Kuna aktsia hinna tõusu ei paistnud peatavat miski, otsustasin Apple'i aktsiad alles jätta ning tulumaksu maksmiseks müüsin hoopis General Electricu aktsiad.

Vahepeal olen aga Apple'i suhtes tublisti targemaks saanud: lugenud mitu raamatut, millest eriti kasulikuks ettevõtte mõistmisel on Leander Kahney'i "Inside Steve's Brain". Ka Apple ise on hoopis midagi muud, kui 3-5 aastat tagasi. Tegemist ei ole enam ühe kasvava ja ühe stabiilse tootegrupi ettevõttega. iPhone'i müük kasvab mühinal, iPadi müük alles algas. Usun, et peagi hakkab kiiremini kasvama ka Macide müük. USAs on Mac-arvutite turuosa kasvanud juba 10 protsendile, aga globaalsel personaalarvutite turul on see endiselt peaaegu olematu.

Püüan Apple'i kohta lugeda nii palju, kui jaksan, aga mida rohkem loen, seda enam tekib tunne, et ma ilmselt ei müü aktsiaid.

Kas üldse on miski, mis paneks sind loobuma Apple'i aktsiatest? Nagu Warren Buffett investeerin selliste ettevõtete aktsiatesse, mis on kõrge firmakultuuriga, tänu millele on ettevõtted edukad väga pika perioodi jooksul. Paraku on kõigil ettevõtetel oma tõusud ja mõõnad ning vastavalt sellele tuleb aeg-ajalt ka aktsiaid müüa. Kui näen, et ettevõte hakkab konkurentidele alla jääma, olen valmis aktsiad ka müüma. Viimastel aastatel on Apple konkurentide eest kiiresti ära jooksmas. Kas see jätkub ka ilma Jobsita, eks me näe.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing