SEB kruttis majanduskasvu numbreid ülespoole

Alyona Stadnik 09. veebruar 2011, 00:00

Pajula hinnangul on Rootsi praegu Euroopa majanduse musterlaps, kelle suur teene on ka Eesti suhteliselt valutu majanduskriisist väljumine.

"Selle majandusülevaate puhul torkas silma, et need riigid, mida kriis mõjutas eelkõige rahvusvahelise kaubanduse kokkukukkumise tõttu, on taastunud kiiremini ja tugevamalt kui riigid, mille probleemide keskpunkt oli finantssektor," kommenteeris Pajula.

Lahendused pole veel käes. Pajula sõnul on maailmamajanduses pikaajalised probleemid endiselt õhus ja need võivad tulevikus esile kerkida. "Inflatsioon võib pikemas perspektiivis kujuneda suuremaks ohuks, kui see tundus vaid mõni kuu tagasi," tõdes ta.

Balti riikides näeb ülevaade ette ekspordil rajaneva kasvu jätkumist. "Kuigi sisedevalveerimisele toetunud konkurentsivõime paranemine on peatunud, mängib Balti riikide kasuks tähtsamate väliskaubanduspartnerite hea majandusseis. Sisetarbimist hoiavad aga endiselt tagasi erasektori raske võlakoorem ja suur, olgugi et tasapisi alanev töötus," kommenteeris Pajula.

SEB hinnangul kasvab majandus nii tänavu kui ka järgmisel aastal 4,5% ehk 0,5 protsendipunkti võrra enam, kui pakuti novembris. Pank tõstis ka hinnatõusu prognoosi ühe protsendipunkti võrra ehk 4% selleks aastaks, järgmiseks aastaks prognoositakse 5% hinnatõusu. Pajula arvates tuleb hinnatõusu prognoosi paari kuu pärast taas ülespoole korrigeerida.

Minu arvates on SEB majandusprognoosi optimistlik hinnang põhjendatud.

Mina olen põllumees ning meil on hinnad oma tõusu juba ära teinud. Usun, et majandus kasvab. Näiteks Kullamaa vallas, kus ma olen volikogu esimees, tõsteti palku, eeldades, et majandus kasvab.

Oma firmas olen ma palganumbreid juba suurendanud ning usun, et majandus läheb paremaks. Palku tõsteti umbes 10 protsenti, vallas tõsteti 5 protsenti.

Natukene keeruline on hinnata, kas SEB optimistlik majandusprognoos on põhjendatav või mitte. Välisfaktor on väga ebastabiilne, aga tundub, et Ameerika Ühendriigid, Euroopa ja Hiina ei lase tagasilööke tekitada.

Mõõdukaks optimismi tõusuks on alust.

Hinnatõus ja majanduskasv käivad käsikäes. Kui hästi hakkab minema, siis me oleme seda omal nahal tundnud, et kaupmeestel hakkab veel paremini minema.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing