Häbitu vale või valimiskampaania?

Raivo Uukkivi 17. veebruar 2011, 00:00

Teate telereklaami, milles Urmas Reinsalu räägib kodukulude kontrolli alla võtmisest ehk maamaksu kaotamisest? Ilmselt saate ka aru järjekordsest valimiste-eelsest populistlikust pooltõest, sest tegelikult on ju maamaks kohalikku eelarvesse laekuv maks ja selle nullimine tähendaks järjekordset allavöölööki omavalitsuste tulubaasi pihta. Praeguses omavalitsuste rahastamise mudelis on võimalik maamaks kaotada vaid selle asendamisel mingi muu maksuga. Eks see reklaamklipp, nagu paljud teisedki, on valimisteaegne retoorika, kus nimetataksegi kogu tõest vaid seda osa, mis valijale meeldida ja seega hääli tuua võiks.

Kuid veelgi hullem, kui omavalitsusjuht valetab. Enamgi veel - kui ta end valele toetudes autasustada laseb! Niisugune olukord tekkis Eesti Koduomanike Kongressil ja kahe näoga Jaanuseks osutus Rae vallavolikogu esimees Agu Laius (IRL).

Mõne päeva eest öeldi ühes vestlusringis mulle, et Rae vald on ikka vahva vald, neil pole enam maamaksugi. Küsisin, kust selline info pärit, ja vastuseks sain, et 30. jaanuaril Estonia kontserdisaalis toimunud I Eesti Koduomanike Kongressil kuulutati välja kolm omanike sõpra, kelleks osutusid omavalitsused, kes on vabastanud kodud maamaksust. Nende seal olnud ka Rae vald ja auhinna võtnud vastu volikogu esimees. Püüdsin rääkida, et see ei saa olla tõsi, sest Rae vallavolikogu tõstis just maamaksumäära maksimumini, aga vestluskaaslased ei uskunud mind. Nii suur kaal on julgel ja avalikul valel.

Tegelikult kehtestas Rae vallavolikogu 2011. aastaks maksimaalsel tasemel maamaksu. Tõsi, sama otsusega anti võimalus vabastust taotleda elamumaast 500 m2 ulatuses. Kuid Rae vallas on põhiliselt 1200 m2 ja suuremad krundid. Seega, kui varem pidi 1200 m2 krundi omanik maksma maksu 1200 ühikut, siis uue korra kohaselt (maksumäär tõusis 2,5 korda) peab ta maksma 3000 ühikut. Jah, ta võib taotlemisel saada osalise maksuvabastuse 500 m2 ulatuses, kuid 700 m2 jääb ikka kehtima 2,5 ühikut maksu, mis teeb kokku 1750 ühikut ehk 550 ühikut enam kui varem. Pealegi ei ole otsuses ühest 500 m2 vabastamist maamaksust, seda vabastamist peab maaomanik taotlema. Kui ta seda ei tee, maksab täiega. Kui Rae valla koalitsiooni eemärk oleks olnud kergendada raskel ajal maaomanike olukorda, oleks loogiline olnud ühe mõõduga kõikidelt elamumaadelt 500 m"vabastada ilma mingi taotluse esitamiseta ja ülejäänud osale maksu mitte tõsta.

Seega, tegelik olukord on Rae vallas selline, et volikogu hoopis tõstis maamaksu. Üldsusele räägitav jutt vähendamisest ja vabastamisest on täielik ja häbematu vale. Jääb vaid arutleda, kumb on taunitavam, kas valimiste-eelsete pooltõdede jutlustamine või otsesõnu valetamine ja selle vale aupaistes kümblemine.

Kas kodumaniku sõbra tiitli andjad olid Rae valla tegelikust olukorrast teadlikud? Kas selle tiitli andmine IRLi juhitavatele omavalitsustele on IRLi maamaksuvabastuse kampaania osa, millega soovitakse näidata, et me juba tegutseme?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:47
Otsi:

Ava täpsem otsing