Katre Pilvinski • 20. märts 2011 kell 10:33

"Kahtlus ELi ja NATO ühtsuses"

Politoloog Toomas Alatalu hinnangul on Liibüa pommitamine viie suurriigi poolt kaasa toonud lõhenemise Euroopa Liidus ja NATOs.

Alatalu ütles Delfile, et Euroopa Liidus ja ka NATOs ootab ees küllaltki tõsine suude puhtaks rääkimine, sest Liibüa konflikt näitab kõige paremini, et jutt sellest, et Euroopa Liit toimib konsensuse alusel ja ajab ühtset välispoliitikat on jama. "Tõenäoliseks saab, et nii Euroopa Liidu, kui NATO siseselt tekib mingisugune grupeerumine. Ühed riigid, kellel on üks seisukoht ja riigid kellel on teistsugune seisukoht. Siin peab toimuma tõe selginemine, ei NATO ega Euroopa Liit pärast säärast grupi liikmete käitumist ei saa olla enam see, mida ta oli enne seda konflikti," lausus politoloog. 

Alatalu sõnul on selgelt näha, et kogu sellest operatsioonist on kõrvale jäänud põhjamaad, Ida-Euroopa ja ka Türgi, tänu millele ei saagi rääkida, et on tegemist NATO operatsiooniga. "Kõik taandatakse viiele riigile. Formaalselt küll kõik viitavad ÜRO resolutsioonile, aga sisuliselt otsused tegi ju G8. Praktiliselt kolm riiki otsustasid. Prantsusmaa tegi esimese avalduse, seejärel selgelt öeldi, et Ameerika Ühendriigid, Prantsusmaa ja Inglismaa langetasid selle põhilise otsuse," märkis Alatalu.

 

Hetkel kuum