Alyona Stadnik • 7. aprill 2011 kell 13:52

Swedbank: Eesti peaks muretsema hinnatõusu pärast

Swedbanki majandusanalüütik Annika Paabut ütles värsket makromajanduse ülevaatet tutvustades, et Eesti peaks muretsema üleilmse hinnakasvu pärast.  

Paabut märkis, et maailmamajanduse kasv on olnud prognoositust tugevam. „Tugev kasv jätkub, kuid euroala ja USA kasvavad siiski tagasihoidlikult,“ kommenteeris Paabut. Ta nimetas majanduskasvu mootoriteks arenevaid majandusi, nagu näiteks Hiina ja India.

Majandusanalüütiku sõnul realiseerub Swedbanki prognoosist umbes 50%, ülejäänu sõltub riskidest. „Majanduskasvu riskid on seotud Hiina ülekuumeneva kinnisvaraturuga ja kiiresti kasvavate tarbijahindadega,“ täpsustas Paabut ning lisas, et risk on ka nafta hinnatõus.

Paabuti sõnul on käib praegu üleilmne hinnatõus, kallineb nafta, toidukaup ja Eesti peaks selle pärast muretsema. „Kiire hinnatõus toob kaasa intressimäärade tõusu, siis muutub laenuvõtmine kulukamaks ja majanduskasv aeglustub,“ rääkis Paabut.

Analüütiku sõnul on endiselt probleemiks ka riigivõlad. „Eesti paistab nende riikide seas ilusti välja, sest meil on avaliku sektori võlg tagasihoidlik,“ kiitis Paabut, kelle sõnul prognoosib pank, et ka Hispaania vajab tulevikus abi.

Paabut oli optimistlik ka Eesti majanduse hetkeseisu suhtes – investeeringute maht hakkas kasvama juba eelmise aasta neljandas kvartalis ning kasvab veelgi. „Investeeringute kasvu toetab jätkuv Euroopa Liidu fondide sissevool, mis meie prognoosi järgi ka jätkub. Ettevõtjate kindlustunne on kasvanud, me usume, et need investeeringud, mis jäid eelmise aasta tegemata tehakse see aasta,“ lausus Paabut.

Paabut nimetas positiivseks märgiks seda, et praegu on juba mitmed suured ettevõtted teatanud laiendamissoovidest, nagu näiteks Eesti Energia.Ekspordi kasv endiselt tugev. „Teenuste eksport näitab lähitulevikus tugevat kasvu, nagu näiteks IT-teenused, turismiteenused. Samuti toetab ekspordi kasvu meie peamiste partnerite tugev kasv,“ lausus Paabut. Ta tõi esile Läti, Leedu ja Venemaa, need on meie jaoks ekspordi sihtriigid. „Kui neil läheb hästi, siis neil kasvab nõudlus energia järele. Venemaal kasvab nõudlus Eesti toidukaupade järele,“ täpsustas Paabut.

Hetkel kuum