Anne Oja • 9. aprill 2011 kell 10:08

Töötervishoiuarst: Andrus Veerpalu võib tõesti olla süütu

Paistab, et World Anti-Doping Associationi (WADA) on kasvuhormooni normi kehtestamisel eksinud, kirjutab oma blogis töötervishoiuarst dr Jaan Suurküla.

Suurküla avaldab arvamust, et WADA lähtus kasvuhormooni normi paikapanekul vaid ühest uuringust, mille tulemusi ei saa kohaldada tugevat ja pikaajalist füüsilist trenni tegevatele tippsportlastele.

"Veerpalu on tuntud oma kõva trenni poolest," lisab Suurküla, "ma ei tea kas ta on kasutanud peak-exercise-treeningumeetodit, aga teatakse, et ka teistel kõvadel trennimeetoditel on suur kasvuhormooni tõstev toime."

"Lisaks on mõnedel parem võime toota kasvuhormooni kui teistel. On mõeldav, et parem võime toota seda hormooni on üks põhjustest, mispärast sportlane jõuab tipp-tasemele," arutleb Suurküla.

Ta teeb samas Eesti Suusaliidule ettepaneku korraldada Veerpalu süütuse kinnitamiseks rahvusvaheline kiiruuring, kus analüüsitakse kasvuhormooni moodustumist Veerpaluga sama tüüpi treeningumeetodeid kasutavate sportlaste organismis.

Eesti Suusaliit võiks uuringu korraldada koostöös Saksamaa jalgratturite liidu ja Briti ragbiliiduga, kuna nende sportlasi Patrik Sinkewitzit ja Terry Newtonit süüdistati samuti kasvuhormooni tekitavate ainete kasutamises, arvab Suurküla.

"Ma arvan päris kindlasti, et see annaks hea aluse WADA vastase kohtuprotsessi võitmiseks," märgib Suurküla.

Hetkel kuum