Katre Pilvinski • 6. mai 2011 kell 11:13

Kruuse: Keskerakonna stabiilsust oli raske uskuda 

Reformierakonna Tartu piirkond tegi IRLile ettepaneku moodustada Tartus uus koalitsioon, kuna Keskerakonnas on pärast riigikogu valimisi valitsenud sisepinged ning nende stabiilsust oli keeruline uskuda, selgitas linnapea Urmas Kruuse.

Järgneb intervjuu Urmas Kruusega:

Miks Reformierakonna Tartu piirkond tegi IRLile ettepaneku moodustada Tartus uus koalitsioon?Ettepaneku tegemine IRLile oli seotud sellega, mis juhtus juba eelmisel volikogul, kui ülesseatud volikogu esimees ei saanud esimesel hääletusel hääli kokku. Tegelikult oli teada see, et Keskerakonna fraktsioonis on teatud sisepinged pärast riigikogu valimisi. Teiselt poolt ka see, et teine koalitsioonipartner Rahvaliit ei olnud valmis teatud struktuurseteks muudatusteks ning tööülesannete jaotamiseks, siis tekkis küsimus, mismoodi on võimalik edasi minna ja kuidas järgmise nädala neljapäeval esitleb linnapea uusi linnavalitsuse liikmeid ja kas need hääled peavad. Seetõttu kohtusime eile veel koalitsioonipartneritega ja kogu infot analüüsides otsustas Reformierakonna juhatus eile õhtul, et sedasi ei saa enam jätkata, sest linnavalitsus on kindlasti järgmisel volikogul vaja paika saada ja stabiilsuse ja linna arengu hüvanguks peab ettepaneku tegema partnerile, kellega see stabiilsus peaks saama garanteeritud.

Senini on Tartu võimuliidus koostöö Keskerakonnaga hästi toiminud, kas meelemuutuseks oli teisigi põhjuseid peale erakonnas valitsevate sisepingete? Koostöö on olnudki hea, aga poliitikas aeg-ajalt juhtub seda, et kui inimesed lähevad võimu pärast nagelema, võib tekkida palju pingeid ja Keskerakonnas see ilmselt nii juhtuski. Hea kolleeg Aadu Must läks riigikogusse ja võib-olla seetõttu tekkis teatud peataolek, aga linnapeana ma vastutan linna juhtimise eest nii erakonna kui ka linna rahva ees ja sellises situatsioonis ma pean tagama stabiilsuse ja antud olukorras ja antud situatsioonis oli seda väga keeruline uskuda, et see stabiilsus on ka sisemiselt olemas.

Miks on IRL Tartu juhtimiseks hea partner?Seal on kindlasti mitmeid põhjuseid. Kindlasti on meil teatud ühised arusaamad linna juhtimises ja ka muudatustes ehk alustades täna konsultatsioone valimisprogrammi ettevalmistamiseks, oli meil palju sarnaseid arusaamisi. See tähendab seda, et me tahame linna juhtimist igal tasandil kindlasti muuta efektiivsemaks, teha strukturaalseid muudatusi. IRL on hea partner ka ettevõtluse edendamiseks. Kui me ikkagi vaatame Tartu linna tulevikku, siis linn peaks rohkem suunama ka väikeettevõtluse arengut – kas või läbi selle, et mismoodi väikeettevõtjad võiksid ja saaksid rohkem osaleda linna korraldatud hangetel, et ei juhtuks nii, et ainult suured on võimelised osalema. Tuleb üle vaadata, et kõik ettevõtlusvormid saaksid linnas areneda, sest need on töökohad.

Kas otsus teha ettepanek IRLile tehti Tartus või Reformierakonna peakontoris?Tartus on alati tehtud otsuseid ise ja ei oleks mõtet istuda linnapea toolil, kui keegi Tallinnast saadaks sõnumeid, et mismoodi otsuseid teha. Alati võib keegi kusagilt midagi öelda, kuid otsused võetakse vastu ning vastutatakse kohapeal. Neid spekulatsioone võib kindlasti tekkida sellepärast, et riigi tasandil on koalitsioon Reformierakond ja IRL ju väga hästi hakkama saanud.

Eile hilisõhtul teatas Tartu linnapea Urmas Kruuse, et Reformierakonna Tartu piirkond tegi Isamaa ja Res Publica Liidule ettepaneku moodustada Tartus uus koalitsioon. Praeguse koalitsiooni jätkumist Keskerakonna ja Rahvaliiduga peab linnapea Urmas Kruuse väga keeruliseks partnerite sisepingete ja ebakindluse tõttu. 

 

Hetkel kuum