Anne Oja • 7. juuni 2011 kell 9:24

Venemaa ootab endiselt piirivaidluse lahendamist

Majandus- ja muud suhted sujuks paremini, kui Eesti lahendaks Venemaaga piiriküsimused, rääkis tänasel Eesti Tööandjate Keskliidu ärifoorumil Venemaa suursaadik Juri Merzljakov.

"Loodame, et pooled alustavad lähiajal läbirääkimisi tupikseisust väljumiseks," lisas suursaadik kinnitades, et Venemaa on läbirääkimisteks ja koostööks igati avatud.

"Huvi kahepoolsete majandussuhete parandamiseks on olemas," sõnas Tööandjate Keskliidu Venemaa teemalise ärifoorumi avanud Enn Veskimägi. Selle kinnituseks tõi Veskimägi välja, et tänavu I kvartalis oli töölubade taotlusi üle 300, möödunud aastal aga oli kolm korda vähem.

"20 aastat kestnud paigaltammumine pole õigustatud, see on tervelt üks põlvkond. Võib-olla on aga aeg hakata uuesti suhteid üles soojendama," rääkis Tööandjate Keskliidu volikogu esimees Enn Veskimägi.

Riigikogu Eesti-Venemaa parlamendirühma juht Urmas Klaasi sõnul on riigikogulased huvitatud koostööst Venemaaga. "Parlamendirühmi on kümneid, kuid Eesti-Venemaa parlamendirühm on kõige suurem. See näitab, et parlamendiliikmed on huvitatud koostööst Venemaaga," lausus ta.

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul on Eesti-Venemaa suhetes teatud teemasid mütologiseeritud. Pole ilmselt mõistlik viis seada mingi küsimuse lahendamist suhete arendamise eelduseks, viitas Mihkelson Venemaa nõudmisele piirid lõplikult paika panna.

Mihkelson mainis, et Venemaa piiriküsimus Norraga sai lahendatud alles hiljuti, kuigi oli üleval 40 aastat. Piiriküsimus ei seganud suhete arendamist, rõhutas ta ja lisas, et piiriküsimustes pole midagi unikaalset, piiriküsimused on üleval ka paljudes teiste riikidega, näiteks Venemaa ja Jaapani vahel.

"Tegelikult pole olemas ühtegi probleemi, millele ei saaks leida lahendust, kui selleks on tahet, sh poliitilist tahet," lausus Mihkelson.

Venemaa ja Norra panid paika merepiiri küsimused. Jaapani ja Venemaa vaidlus puudutab saari ja need mõlemad asjad on Merszljukovi sõnul hoopis midagi muud, kui Venemaa ja Eesti vaheline maismaapiiri vaidlus.

Hetkel kuum