Kuidas kaubaalused õigesti pakkida?

Jaana Pikalev 14. juuni 2011, 00:00

Kahjuks on see logistikamaastikul üsna igapäevane nähtus eriti kaupade puhul, mis peavad läbima pikki vahemaid ja mitmeid ümberlaadimisi, ütles OÜ ETS Logistika juht Aleksander Bankiir. Tema sõnul tekitab selline olukord ettevõttele tarbetut ja totrat lisakulu.

"Olgugi, et vahel leidub teedel rallimehest rekkamehi või logistikaterminalides lohakaid laotöölisi, kes kauba suhtes hooletud, on peamine põhjus siiski saatja või tootja kaubaaluste kehvapoolne pakendamine," lisab ta.

Et aga selliseid asju ei juhtuks, toob logistikafirma juht välja mõningad õpetused, kuidas selliseid olukordi vältida.

Kvaliteetne kaubaalus. Kõigepealt peab valima korraliku aluse ja pöörama tähelepanu selle kvaliteedile. Oluline on valida oma kaubale korralik alus, mis lihtsustab koguste käsitlemist, soovitab Bankiir.

Korralik alus on standardile vastav (euroalus, ISO-alus, FIN-alus jt), sertifitseeritud ning mehaaniliste vigastusteta.

Kaupade asetamisel alusele tuleb jälgida, et see ei ületataks dimensioone.

"Pakid, kastid või muud pakkeühikud ei tohi ületada aluse dimensioone, kuna käsitlemisel erinevate laoseadmetega ei tajuta gabariite ning kauba lõhkumist tuleb üsna sageli ette. Samuti ei ole hea pakkida kaup alusele, kasutamata ära selle täit mahutavust. Nii võib veo käigus kaup hakata loksuma ning tagajärjeks on vigastatud või ümber läinud kaubaalus," ütles Bankiir.

Pakkimine vastavalt kaubaomadustele. Kaupade asetamisel alusele peab jälgima, et kõige raskemad ning vastupidavama pakendiga kaubad jääksid allapoole.

"Erikujuliste pakendite puhul tuleks sarnased paigutada aluse äärtele ning teistest erinevad aluse keskele. Sarnaselt võib kaitsta ka õrnemaid materjale, paigutades need kaubaaluse keskele," õpetas Bankiir.

Jookide puhul tuleks kõigepealt alusele paigutada klaaspudelid, seejärel purgid ning kõige lõpuks plastikpudelid. Plastikpudelisse villitud gaseeritud joogid tuleb paigutada kindlasti enne ja siis nende peale ilma gaasita (kuna on pehmemad).

Stabiilsuse tagamiseks tasub erinevate kihtide vahele paigutada papist vaheleht. Erinevate tühimike tekkides peaks need täitma spetsiaalsete kaubakaitsevahenditega, milleks on padjad, amortisaatorid, penoplasti graanulid ja muud vahendid.

"Pehmete toodete puhul soovitame kasutada aluse nurgatugesid või aluse kraesid. Kirjutamata reegli järgi peetakse pakendatud euroaluse maksimaalseks kõrguseks 1,8 m, mis loomulikult sõltub paljuski kaupade omadustest," sõnas Bankiir.

Alusel kaup kiletatakse. Kaupade kindlustamine alusele peab tagama nende stabiilsuse sihtkohani.

Kaubad fikseeritakse alusel tavaliselt kiletamise teel, harvem plastik- või metall-lintidega.

Kauba kiletamisel on tavaliselt kolm funktsiooni: kaitsta vigastuste eest, tagada stabiilsus alusel, ning säilitada hügieenilisus.

"Alusta kiletamist alati kaubaaluse alumisest servast ning veendu, et kaup saaks kinnitatud aluse külge (nagu näha juuresolevalt pildilt), nii ei libise tooted veo käigus aluselt maha," ütles ta.

Kui tuleb läbida pikki vahemaid ja mitmeid ümberlaadimisi, siis ei peaks ka kiletamisega koonerdama.

"Oleme näinud mitmeid juhtumeid, kus paar kihti kilet on välja veninud ning kaubaalus koost lagunenud. Paar lisakihti kilet ei maksa midagi, kuid ümberpakendamine, eritigi veel kusagil Euroopa vahelaos, maksab vahel mõnest kaubastki rohkem," rääkis logistikafirma juht.

Kalevi valmiskaubalaos, kus tooted on juba kahe kuni kolme kordsetes pakendites, kasutame aluste pakkimiseks poolautomaatset alusekiletusseadet ja pingutatavat masinkilet, teipi ning käsikilet.

Pingutava kile kasutamisel on mitu eelist. See kaitseb osaliselt või täielikult kaupa niiskuse eest, kaitseb pakendeid tolmu, mustuse ja määrdumise eest, võimaldab näha alusel olevate pakendite ja kaupade vigastusi, võimaldab muuta alusel kompaktseks erineva suurusega pakendeid, võimaldab pakkida külmutatud ja ohtlikke kaupu, võimaldab mähkida käsitsi ka kõrgustes 2,0-2,5 m ilma eriliste jõupingutusteta ja võimalik on kasutada erineva paksusega ja venivusastmega kilet.

Pingutava kile kasutamisel on aga ka puudused. Näiteks pärast kasutamist tekivad arvestatavad kilejäägid, mida tuleb koguda ja utiliseerida ning kiletamisseadmed võtavad enda alIa osa laopinnast, vajavad hooldamist ning on kallid. Meie jaoks on oluline, et kaubapakendid on korralikult alusele kinnitatud.

Esmalt on laadimine hõlbustatud, kuna alused on kompaktsed, käsitsemine on efektiivsem, kuna töötada saab kiiresti ja paindlikult. Esineb vähem pakendite ja kaupade vigastusi, pakendite eluiga on pikem ja kaubanduslik välimus parem, kaup toimetatakse lõpptarbijale ilma vigastusteta. Ruumala kasutamine on parem veoühiku koormaruumis ja laos ning kaubad ei hakka veoprotsessi käigus alusel liikuma.

Toorme tarnijatele oleme ette andnud mõõtmed, milleks on kauba kõrgus, kaal ja markeering. Selliseid aluseid saame laos käidelda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing