Anne Oja • 28. september 2011 kell 4:47

Põllumehe nina ikka ülespoole

Mullune käibe ja kasumi tõus jätkub põllumajandusettevõtetel ka tänavu, kuid 2012. aastal võivad tulemused taas suuna allapoole pöörata.

"Niipalju, kui kursis ja kuulnud olen, tuleb tänavune aasta põllumajandustootjatele pigem parem kui eelmine, aga järgmiseks aastaks ennustatakse juba langust," ütles pikaaegne põllumajandusjuht ja praegune Mooste vallavolikogu eelarvekomisjoni esimees Kalev Kreegipuu. "Aga loodan, et ka langus ei tule enam nii sügav," lisas ta.

"Mõtlen, et see aasta on veel natukene parem, kui eelmine aasta, kuid sisendite hinnad kasvavad. Eks kui põllumajandustoodangu hinnad kasvavad, tahavad ka sisendite müüjad saada rohkem," lausus Tartu Agro juht Aavo Mölder.

"Praegu tundub, et tuleval aastal on inflatsioon suurem kui majanduskasv. Hea, kui 2012. aasta tulemused jäävad tänavuse aasta tasemele, aga see sõltub ka sellest, kuidas loodus on, kas on ikaldust või liiga palju vihma," lisas ta.

"Mis juhtub järgmisel aastal, ei tea ma üldse. Väga head tulevikku ma põhimõtteliselt aga ei näe. Kindlasti peab olema kõva finantsdistsipliin. Põllumees võib ju unistada, et saab hektarilt 8 t vilja, aga keskmiselt on Eestis saak ikkagi 4 t hektarilt," analüüsis Haage Agro juht Toomas Pettai.

Ekseko ja Talleggi juht Teet Soorm kinnitas, et piima- ja teraviljatootjatel läheb praegu hästi tõusnud kokkuostuhindade tõttu. Teravilja hind on lühikese ajaga kasvanud pea kahekordseks. "Sea- ja linnukasvatuse põhisisend on aga teravili ja kui teraviljakasvatajatel läheb parasjagu hästi, ei lähe neil nii hästi ja vastupidi," kommenteeris Soorm.

Pikemalt loe tänasest Äripäevast, milleks osta päevapilet või telli leht.

Hetkel kuum