Apple'i aktsia on uus kuld

Raivo Sormunen 06. oktoober 2011, 12:57

Kuna Apple'i aktsia on suutnud ennast näidata heast küljest nii headel kui segastel aegadel, on hakatud väärtpaberist rääkima üha enam kui nn turvasadama-tüüpi (safe haven) investeeringust.

Kui aastaid on raha väärtust säilitavaks turvaliseks investeeringuks peetud osasid valuutasid (USA dollar, Šveitsi frank) ja kulda, siis nüüd on selle tiitliga hakatud sildistama ka Apple'i aktsiat.

Põhjust selleks on. USA aktsiaturgu laialt kajastav S&P 500 indeks on sel aastal järele andnud 9% ning paljud väärtpaberiturud maailmas on jõudnud taas karuturule, ent Apple'i aktsia on tõusnud 17%. Ning alles vähem kui kuu eest lõi väärtpaber veel oma kõigi aegade tipptasemeid.

"Unusta kuld ja USA valitsuse võlakirjad, uueks turvasadamaks on saamas Apple," ütles septembrikuu keskpaigas Fast Money kaupleja Pete Najarian uudisteagentuurile CNBC.

Najarian ei pea Apple'it spekulatiivseks ja lühiajaliselt ostetavaks aktsiaks, vaid tunnistab, et ka ettevõtte fundamentaalsed näitajad tõestavad nn turvasadama teesi. "Nende käes on tahvelarvutite ja mobiiltelefonide turg ja neil on väga palju vaba raha," sõnas ta. Arvatakse, et selle aasta lõpuks ulatub ettevõttel vaba raha hulk ligi saja miljardi dollarini.

Sarnast mõtet jagas juunis ka Ticonderoga Securitiesi analüütik Brian White. "Me arvame, et Apple on lootuse majakas maailmas, kus probleemid kasvavad."
White'i sõnul ei pääsenud Apple 2008–09 majanduslangusest, vaid kogunisti suutis sel ajal jõudsat kasvu näidata. "Kui paljude tehnoloogiafirmade käibekasv on seotud majanduse tsüklilisusega, siis Apple naudib taganttuult tänu pikaajalisele tugevale sektori trendile, uutele populaarsetele toodetele ja turuosa kasvule," kinnitas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. October 2011, 13:15
Otsi:

Ava täpsem otsing