Indrek Kald • 10. oktoober 2011 kell 8:54

Viimsi vald pälvis Eesti võimekaima omavalitsuse tiitli

Eesti kõige võimekam omavalitsus on Viimsi vald, selgus firma Geomedia poolt läbiviidud uuringust.

Viimsi valla keskmine koondindeks aastail 2007–10 oli 85,8 punkti sajast võimalikust. 2006–09 oli Viimsi indeks 84,8 punkti ning 2005–08 84,4 punkti, mis kolme aasta keskmisena andsid samuti esikoha.

"Võimekuse mõõdikud olid sellised, mis võimaldavad kohalikke omavalitsusi heas mõttes järjestada," lausus vallavanem Haldo Oravas. "Loomulikult ei võistle vallad omavahel nagu tippsportlased: kes saab sekund kiirema aja? Kuid edetabel näitab, millistest valdadest võiks teised eeskuju võtta ja kuidas meie vallal teiste Eesti valdadega võrreldes läheb. Sest ka Viimsis on asju, mida tahaksime palju paremini teha, kuid teatud mõttes tulevad piirangud ette – lasteaia- ja koolikohti on väga vaja, kuid nende ehitamiseks laenu võtta ei tohi," selgitas ta.

"Eesti on jõudnud sellisele arengutasemele, kust edasiliikumisel hakkab inimkapital ja innovaatilisus omandama järjest suuremat kaalu," rääkis Oravas. "Seepärast panustab Viimsi üha enam haridusele. Haridusega seotud kulude osakaal on Viimsi eelarves juba aastaid üle poole, mis on ka kohane Eesti noorimale omavalitsusele, kus keskmine vanus vaid 36,5 aastat," lisas ta.

Oravase sõnul on Viimsi areng olnud tormiliselt kiire ning alati ei olegi nii kerge olnud neid kiireid muudatusi juhtida. "Praegu on Viimsi elanike arvult seitsmes omavalitsus peale Tallinna, Tartut, Narvat, Pärnut, Kohtla-Järvet ja Viljandit. Viimsis elab 17 226 inimest – sama palju kui Tallinnas 1830ndate aastate lõpul," märkis ta.

"Kohaliku omavalitsuste ülesanne on elanike igakülgne heaolu," kinnitas Oravas. "Mõõdikud on näiteks mitmekesisusest tulenev võimekus, struktuurne võimekus, kvalitatiivne võimekus jne. Teatav eelis on suurematel kohalikel omavalitsusüksustel, kuid iga vald ja vallavalitsus saavad oma elanike rahulolu parandamiseks sellele vaatamata väga palju ära teha," rääkis ta.

Kõige tähtsam on, et inimestele meeldiks oma kodukoht ja nad tahaksid seal elada – viimsilased hindavad oma elukeskkonda väga kõrgelt, mida kinnitavad ka uuringu tulemused, lisas vallavanem.

Viimsi vald asub Harjumaal Tallinna linna, Maardu linna ja Jõelähtme valla naabruses. Viimsi valla pindala on 73 km², vallas on 17 200 elanikku. Viimsi vallas on kaks alevikku, 20 küla ning 15 saart, neist suuremad on Naissaar ja Prangli.

Hetkel kuum