Sirje Rank • 21. oktoober 2011 kell 8:36

Merkel ei saanud parlamendilt veel EFSFi jaoks mandaati

Saksamaa kantsler Angela Merkel jäi ajahätta – kuna EFSFi võimaliku võimendamise viisi osas läbirääkimised alles käivad, ei jõua ta enne pühapäevast Ülemkogu Saksamaa parlamendilt mandaati saada, mis võimaldaks tal teha olulisi otsuseid EFSFi võimendamiseks.

Täna Bundestagis toimuma pidanud ettekande jättis Merkel ära, vahendas agentuur Bloomberg.

„See on kahetsusväärne areng, kuid ilma konkreetse ettepankuta fondi efektiivsuse suurendamiseks ei saa kantsler (parlamendile – toim.) esitada täielikku plaani,“ ütles Merkeli partei CDU ja parlamendi eelarvekomisjoni liige Norbert Barthle.

„Prantslased tahavad, et Saksamaa käiks välja rohkem raha, kui me nõus oleme,“ ütles koalitsiooni kuuluvate Vabade demokraatide pressiesindaja Otto Fricke.

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble kordas samuti, et Saksamaa pole nõus täiendavat koormust võtma.

Prantsusmaa ja Saksamaa üks tõsisemaid vaidlusi käib Euroopa Keskpanga rolli üle. Prantsusmaa tahab, et EFSF saaks voli Euroopa Keskpangast laenata, Saksamaa ja keskpank ise on sellise lahenduse vastu. Samas leiavad mitmedki analüütikud, et ilma keskpanga kui viimase instantsi laenaja rollita ei sünni püsivat lahendust.

Saksa parlamendilt Merkel EFSFi osas oluliste otsuste langetamiseks enne pühapäevast ülemkogu seega mandaati ei saa. Sellise voli sai Saksa parlament, kui hääletati 21. juulil toimunud Ülemkogul tehtud otsuste ratifitseerimist, mis nägid ette EFSFi laenuvõime suurendamise ja laiemad volitused. Saksa parlament nõudis omale õiguse eelarvekomitee tasemel EFSFi puudutavates otsustes kaasa rääkida.

Nüüd kavandatakse tuleva nädala kolmapäeva õhtuks uut Ülemkogu, mis peaks otsustama EFSFi võimendamise. Täna teatas Merkel, et teeb samal päeval ka oma ettekande Saksamaa parlamendis.

Hetkel kuum