Raivo Sormunen • 28. oktoober 2011 kell 4:35

Novembris saab Eesti taas särada

November annab täieliku pildi Eesti kolmanda kvartali põhilistest makronäitajatest ning arvata võib, et ka seekordne pilt tuleb väga kaunis.

11. novembril tuuakse statistikaameti poolt välja Eesti majanduse esialgne III kvartali number. Arvestades, et juuli ja augustikuine eksport on püsinud väga tugev, sotsiaalmaksu laekus septembris viimaste aastate kiireimas kasvutempos ning jaemüük näitab stabiilseid kasvunumbreid, siis võib oodata kiire kasvutrendi jätkumist. Ei imesta, kui Eesti majanduskasv oli ka III kvartalis Euroopa Liidu üks parimaid, küündides 8% juurde.

Novembris avaldatakse veel kaks olulist numbrit, mis võiks Eesti majanduskasvu tulevikus positiivselt toetada. Esiteks viimase kvartali töötuse numbrid. Ehkki tööpuuduse vähendamise poolest oleme tõusnud taas Euroopa esirinda, oli II kvartalis registreeritud 13,3protsendine töötuse määr veel endiselt väga kõrge näitaja, kust tuleb üksjagu allapoole liikuda. Vähem töötuid tähendab loomulikult rohkem tarbijaid.

Teiseks majanduskasvu toetajaks võiks olla  viimase kolme aasta jooksul paigaltammunud palgad (III kv palganumbrid avaldatakse 29. novembril). Juhuks kui töötuse tase jätkab kiiret langust kasvab ka surve palgatõusuks. Kõrgem sissetulek aga aitab taas kasvatada tarbimist ja majanduskasvu.

Hetkel kuum