• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Rohemajandus ärina vajab alles avastamist, eriti Eestis

  Rohemajandus on mütoloogiline valdkond. Üks osa ühiskonnast näeb selles loodushoidu. Teine arenenud riikide ja nende ühenduste poolt genereeritud ideed tööstuse investeeringuid tagant tõugata ning arengumaadele vastavaid kohustisi peale surudes oma konkurentsivõimet parandada. Kolmandast vaatevinklist on säästev energeetika ja keskkonnamajandus üks kahest suurest kasvualast maailmas (teine on tervise- ja heaolumajandus). Seega sõltumata vaatevinklist on rohekohustustest Eesti majandusele ja ühiskonnale arenguvõimaluste väljamängimine meie endi kätes.
  Majanduse mõttes viib rohemajanduse areng selleni, et aastaks 2020 kahekordistub keskkonnaga seotud toodete ja teenuste maht maailmas, kasvades 1,6 triljonilt eurolt 3,2 triljonile eurole. Riikide vaatenurgast saab rohemajandusest Saksamaa majandusarengu mootor - aastaks 2020 on tööhõive keskkonna ja säästva energeetika valdkonnas kõrgem kui auto- või masinatööstuses; aastal 2030 annab roheline majandus 16% Saksa tööstustoodangust.
  Selle trendi taga on nii kliimamuutused, inimkäelised keskkonnakahjustused kui ka teaduslikud ja poliitilised unistused. Samas ka suur hulk paratamatust, millega tuleviku nimel lihtsalt peab tegelema. Praegu sõidab näiteks maailmas ringi miljard autot, aastal 2050 on neid umbes neli miljardit. Paraku on juba maailma fossiilsete kütuste tootmine kõrgpunktis, mida ilmestab püsiv kütteõlide hinna tõus. Teisest vaatevinklist: viiendik maailma elanikkonnast on ilma puhta joogiveeta ja 40% ilma kanalisatsioonita. Lähiajal on puhta joogivee nappuses maailmas ligi 70 riiki. Lisaks elu ja surma, eetika ja poliitika küsimusele on see suur teadus-tehnoloogiline väljakutse ning ühtlasi ettevõtetele äriline võimalus.
  Vaatamata ärilisele ahvatlusele on rohemajanduse arengul ka pahupool. Kui aastate eest olid ökoloogilised kuriteod seotud ennekõike toksiliste jäätmete ladestamise ja maakera hoolimatu betoneerimisega, siis tänapäeval on ebaseaduslikud huvid seotud ka rohemajandusega. Näiteks arestis Itaalia maffiavastane politsei 1,5 miljardit eurot, seda kuritöö raames, millega oli seotud kohalikuks tuulekuningaks kutsutav Sitsiilia roheärimees. Niisiis olukorras, kus institutsioonid ja järelevalve ei jõua rohemajanduse kiire arenguga, sealhulgas sinna suunatavate subsiidiumidega, sammu pidada, muutub see rahamahukas valdkond atraktiivseks kuritegudele, näiteks rahapesule. Itaaliaga sarnaseid musta äri juhtumeid rohemajanduses on tuvastatud ka Kanaaridel, Costa Ricas, Rumeenia ja Bulgaarias.
  Rohemajanduses jala ukse vahele saamiseks on väga oluline tunda globaalseid trende. Nii näiteks kasvab maailmas nõudlus elektri jõul liikuvate väikeste kaherattaliste (rollerid jms) järele 2016. aastani 9 protsenti aastas - kokku müüakse 2016. aastaks ligi 79 miljonit ratast. Neist Euroopas vaid 1,9 miljonit. Koguni 98% selliste rataste turust asub Aasias ja Vaikse ookeani piirkonnas, suurem osa Hiinas.
  Üks suur rohemajanduse võimaluste tekitaja on ka globaalne linnastumine - juba praegu elab maailma linnades rohkem inimesi kui maal ja see protsess pole peatumas. Kui terve maailma riikidevaheliste immigrantide arv on ligi 220 miljonit inimest, siis ainuüksi Hiinas on maalt linna ja väiksematest linnadest suuremasse kolijaid umbes 200 miljonit inimest. Lisaks sotsiaalsetele ja hariduslikele probleemidele tekitab see suuri väljakutseid linnaplaneerimises, transpordikorralduses ja logistikas, põllumajanduses ja toiduainetööstuses, energeetikas, keskkonnakorralduses ja eeltooduga seotud tehnoloogiates.
  Moodne linnaplaneerimine on varasemast märksa komplekssem teema. Atraktiivsed, inimesi ja ärisid ligitõmbavad keskused on praegustega võrreldes palju läbimõeldumalt planeeritud ja seeläbi mugavamad ning säästlikumad elada. Selline termin nagu land economics ehk linna kompleksne ja optimaalne planeerimine on praegu kasutusel vaid kõige edumeelsemates linnades, tihti napi maa ja suure rahvaarvuga linnriikides nagu Singapur ja Hongkong.
  Siiski on rohemajandus ärina maailmas veel lapsekingades. Praegu peavad kliendid roheliselt toodetud või säästvalt töötavate toodete eest pigem rohkem maksma. Investoritel on keskkonnanõuete tõttu kasumid väiksemad. Paljud roheäri valdkonnad sõltuvad otseselt või kaudselt subsiidiumidest. See ei tähenda, et tootjad loodust hoida ei saaks - näiteks Coca-Cola, mis kasutab 5% maailma suhkruroost, plaanib aastaks 2012 kokku hoida 20% oma veekasutusest. Samas visatakse maailmas ära umbes 10 miljardit pardlit aastas, mille lõiketerade tootmiseks on kulutatud 250 tonni väärtuslikku korrosioonivaba terasesulamit. On olemas tehnoloogia, kuidas asendada pardlis metallterad siidikiududega, saavutades seejuures praegusest paremagi tulemuse - millal see masstootmisse jõuab, on äriküsimus.
  Rooma Klubile koostatud raamatus "The Blue Economy" kirjutab Gunter Pauli, et ärina pole rohemajandus maailmas käivitunud ning praegustel tingimustel ei käivitugi. Pauli sõnul peab äriliselt terve väärtusahela mõttes isetasuvaks muutuv säästlik majandusmudel likvideerima jätkusuutmatu tootmise ja tarbimise sümbolid. Teisisõnu, üleliia raiskavatest tootmisahelatest tuleb mitmekülgsemate lahenduste abil rohkem rahalist ja mitterahalist väärtust kätte saada. Kasutusele tuleb võtta uuenduslikud ärimudelid, lisanduma peavad mitmetahulised rahavood, tootmisprotsessi tuleb integreerida uusi töökohti ja kohalikku sotsiaalset kapitali arendavaid lahendusi jne. Näiteks tõi Pauli kohvitööstuse, millest 98% on kulu - pool sellest jääb taimejäätmetena arengumaadesse, kus kohvi kasvatatakse. Teine pool kohvipaksuna kohvi tarbivatesse arenenud riikidesse. Tema eestveetava projekti raames asuti arengumaades kohvitaimede peal seeni kasvatama, pakkudes nii kohalikule kogukonnale tööd, sööki ja sissetulekut. Praeguseks on selliselt loodud 50 miljonit töökohta ja kasvatatud 16 miljonit tonni toitu. Kui võtta veel arvesse, et käesoleval sajandil ületas rahvusvaheline seenekaubandus (kasvatatakse traditsiooniliselt tselluloosi peal) mahtudelt kohvikaubanduse, siis mõistame, kui suur lisanduv ärivõimalus pelgalt selles tootmisahelas maailmas peidus on.
  Rohemajandus on kindlasti tulevikuvaldkond, mis pakub paljudele sektoritele ärivõimalusi, kuid vaja on uudseid ja nutikaid ärimudeleid. Eesti võimaluste läbitöötamiseks ja ühiste eesmärkide paikapanekuks oleme Arengufondi juures käivitamas rohemajanduse ajutrusti. See on platvorm avaliku ja erasektori, teadus- ja haridussektori ning kodanikuühiskonna koostööks rohemajanduse tulevikuteemadel. Ikka seepärast, et sellest mütoloogilisest kasvualast rohkem ühiskondlikku ja majanduslikku kasu saaksime. Ühiselt tööd tehes suudame mõnes nišivaldkonnas kindlasti ka Eesti maailmakaardile viia.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Enefiti börsikell kuulutab Eesti väikeaktsionäri triumfi
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Erootikapood loobus börsiplaanidest Omanik: me ei sobitu oma harimata juhatusega börsile
Tallinna börs teatas täna, et erootikapoode Hot Lips opereeriv HC Pro AS on otsustanud börsiletulekust loobuda. Ettevõtte juhi ja omaniku Timo Juhani Majuri sõnul selgus, et lisakapitali neil siiski vaja ei ole, samuti tekkis tal tunne, et nad ei sobi börsile.
Tallinna börs teatas täna, et erootikapoode Hot Lips opereeriv HC Pro AS on otsustanud börsiletulekust loobuda. Ettevõtte juhi ja omaniku Timo Juhani Majuri sõnul selgus, et lisakapitali neil siiski vaja ei ole, samuti tekkis tal tunne, et nad ei sobi börsile.
Kriis ajas töötu Siiri Sisaski seenele: müüsin kontserditel salateid ja moose
Vabakutseline muusik ja laulja Siiri Sisask rääkis Äripäeva raadiosaates "Edukad naised", kuidas hakkas koroona-ajal talveks raha koguma hoidiseid müües.
Vabakutseline muusik ja laulja Siiri Sisask rääkis Äripäeva raadiosaates "Edukad naised", kuidas hakkas koroona-ajal talveks raha koguma hoidiseid müües.
A. Le Coqi juht: riik ei tule mulle ütlema, mida ma pean sööma ja mida mitte
Kui Arenguseire Keskuse raportit kajastavas artiklis kirjeldati võimalust tuua päevakorda rahvatervise maks, mis tähendab maksu suhkru- ja rasvasisalduse eest, siis joogitööstuse A. Le Coq tegevjuht Tarmo Noop peab valeks toiduainete klassifitseerimist headeks või halbadeks.
Kui Arenguseire Keskuse raportit kajastavas artiklis kirjeldati võimalust tuua päevakorda rahvatervise maks, mis tähendab maksu suhkru- ja rasvasisalduse eest, siis joogitööstuse A. Le Coq tegevjuht Tarmo Noop peab valeks toiduainete klassifitseerimist headeks või halbadeks.