Looduskivi unikaalsust tabamas

Kadri Tamm 07. november 2011, 00:00

Looduskivi, mille värvivalik ulatub beežist tumepruuni, rohelise või roosani ja mille viimistlemise viisid loovad ainulaadseid tulemusi, on isikupära otsijale hea lahendus.

"Siiski peaks meeles pidama, et tellitavate kivide värvitoon võib näidiskividest erineda, kuna tegemist on loodusliku materjaliga. Looduse loomingu puhul on iga kivi eriline. Isemoodi on iga kivi muster ja lihvimata kivide puhul ka reljeef. Kellele meeldivad standardsed lahendused, sellele looduskivi paraku ei sobi," nentis Mendali OÜ juht Mati Müürisepp.

Palju värvitoone ja mustreid. Müürisepp soovitab kahtlejail tavaliselt mõne teise lahenduse valida. "Seisukoht, et natuke meeldib, ei lähe. Kivi peab meeldima," sõnas ta.

Kuigi kivipinna viimistlemiseks ja vuukimiseks on palju võimalusi, soovitas Müürisepp loomulikku sügavat vuuki. "Vannitoas pole see ehk õigustatud ja teeb elu keeruliseks, ent üldiselt toob sügav vuuk seinas kivi võimalused ja ilu paremini esile. Esindame selle mõtteviisiga meid õpetanud norrakate koolkonda," märkis ta.

Laiade, 5-6 cm vuukide puhul tuleks kasutada spetsiaalset vuugisegu. "Selle margi nimi on Kiviliim. Vabakujulistele looduskividele toodetakse seda neljas värvitoonis - hall, must, valge ja pruun," sõnas Müürisepp.

Looduskivide liikide ja värvitoonide valik on lai. "Kui kivid valitud, siis soovitan need maha laotada. Kui mõne kivi muster ei meeldi, on parem see välja vahetada. Meil on enamik kive laos kohe olemas, nii et see on võimalik. Kivi on niivõrd iidne ja isikupärane materjal, et tunne "see on just see, mida ma soovin" peab olema domineeriv," nentis Müürisepp.

Lõppmulje kivist ja värvist oleneb ka kaitsevahendist, mida kasutatakse. "Kindlasti ei tohi kivi katta mittehingava lakiga. Kuskilt pääseb niiskus vahele, tekivad valged mullid ja tulemus pole ilus," hoiatas Müürisepp.

Kaitsevahendi valikul küsi müüjalt nõu. Aastakümneid tagasi oli trend kivisein punase värviga üle võõbata, aga see aeg tundub nüüdseks läbi olevat.

Pakutakse mitmesuguseid spetsiaalseid kivikaitseid, mõni neist jätab täiesti naturaalse mulje, on poolmatte ja läikivaid, osa loob hoopis märja efekti.

"Alati tasub tulla ja küsida, näitame proovitükke ja soovitame erinevaid võimalusi. Kui küsitakse, kuhu kivi läheb, siis ei uurita seda mitte uudishimust, vaid selleks, et konkreetsesse kohta õiget kivi ja vahendit soovitada," lausus Mati Müürisepp.

Looduskivi üks tugevusi on muu hulgas libisemiskindlus: näiteks basseini või vannitoa veega kaetud aladel vähendavad naturaalsed looduskivist pinnad kukkumisohtu.

Kivi saab paigaldada paljudele pindadele. Kui veel kolme aasta eest ei saanud kivi mittemineraalsetele pindadele panna, siis nüüd on olemas spetsiaalne looduskivide liimimise süsteem SPS, mis lubab loodukivi paigaldada kas või OSB-plaadile või klaasile.

Kivi paigaldamise tehnikaid ja stiile on samuti erinevaid. Giljotiinisobitus jätab väga täpse ja läbikaalutud lõpptulemuse, ent paljud eelistavad hoopis kivinoaga sobitust või ka vabasobitust, mille puhul pannakse kivid maha nii, nagu parasjagu mahub.

"Oleme siin omaette naljatanud, et kivi on halb äriidee - kord müüd ja seejärel pole samal kliendil järgmised 500 aastat uut põrandat vaja," muheles Müürisepp, osutades kivi vastupidavusele ja igavikulisusele.

Ühtlasi rõhutas ta, et looduskivi on ikkagi selline toode, mis sobib kindla maailmavaatega inimesele, ning see tuleks liigitada kvaliteettoodete hulka.

Looduskivide hinnad on väga erinevas suurusjärgus, ulatudes olenevalt materjalist, viimistlusviisist ja saadavusest 9-600 euroni ruutmeetri kohta.

Vundamendi puhul sobib looduslikku kivi kasutada nii põhimaterjali kui ka dekoratiivse kattena. "Kivi taga võib olla mis tahes materjal - betoon, Fibo plokk või kas või vahtplastist soojustus," sõnas Mendali OÜ juht Mati Müürisepp.

"Üldiselt ei tohiks looduskivi otse Aeroci plaadile kleepida, sest veidigi valede töövõtete puhul kukub see sealt alla, haarates Aeroci kihi kaasa," lisas ta.

Vundamendi kiviga katmisel vähendab see vundamendi mehaaniliste vigastuste ohtu ja loob efektse lõpplahenduse.

"Mõistlik on katta looduskiviga kõik mehaanilist survet või lööki kartvad kohad. Ükskõik kas lapselaps sõidab mängides rattaga vastu seina või peenra kaevamise ajal riivab seda labidas - kergkrohv kardab vigastusi, aga kiviga ei juhtu midagi," rääkis Mati Müürisepp.

Looduskivi kinnitamiseks sobib nii kleepimine (SPS System), klambrisüsteem (Climb 13/23) kui ka klassikaline looduskivide paigaldussegu Kiviliim, mis hingab ja mida müüakse 20 kg kottides.

"Õhukestele ja väikestele looduskividele sobib Kiviliim Mosaic, suurtele Kiviliim Strong," nentis Müürisepp. "Kes kivide lahtitulemist pelgavad, võivad kasutada ka kombineeritud süsteeme."

Looduskivid paigaldatakse järk-järgult, kattes Kiviliimiga nii paigaldatava pinna kui ka looduskivi tagumise külje. Vuugikohtadest fikseeritakse looduskivid esialgu ajutiste täitetükkidega, milleks sobivad igasugused ehitusjäägid vahuplastitükkidest naelteni.

Täitetükid eemaldatakse alles teisel päeval ning vuugid täidetakse looduskivile mõeldud vuugiseguga. "Töömehel peab siinkohal olema nii hea käsi kui ka silm," sõnas Müürsepp.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing