11. november 2011 kell 9:18

S&P kolistas taas suurelt ämbreid

Standard & Poor's Ratings Services ehmatas eile mõnesid firma kliente eksliku teatega, et on alandanud Prantsusmaa AAA-reitingut, kuigi mingit sellist sammu ei astutud. Nüüd on firma uurimise all.

N-ö valehäire kestis eile umbes kaks tundi, jättes turuosalised imestusse, kas tõesti S&P on astunud nii drastilise sammu ajal, mil Euroopa võlakoorem ähvardab nagunii hapra usalduse murda, kirjutab Wall Street Journal.

S&P juba kolmas suurejooneline möödapanek viimaste kuude jooksul tuli Prantsusmaa jaoks delikaatsel ajal, sest riigi võlakoorem on tekitanud kuulujutte, et riik on reitingukärpe järjekorras järgmine.

"See on üle mõistuse," kommenteeris WSJ-le Addison Capitali president Michael Church. "Kauplejate arvutid lähevad hulluks, kui sul on nii suur uudis. Arvestades, kui oluliseks on krediidireitingud saanud ja kui piiri peal turud kõiguvad, siis S&P selline kogemata välja saadetud teade on juba lähedal koomilisele."

Asjaga seotud inimese sõnul on USA Väärtpaberikomisjon asumas asja uurima. Prantsusmaa börsijärelevalve juba teatas, et on alustanud eksliku teate uurimist.

Eile kell 15.57 Prantsuse aja järgi edastas S&P osale uudiskirja tellijatest e-kirja teel hoiatuse, et Prantsusmaa reitingut on kärbitud. Kell 17.40 aga teatas firma, et hoiatus oli "tehniline viga", lisades, et "vea põhjust uuritakse".

"Kui oleks sama teade Saksamaa kohta edastatud, oleksid inimesed lihtsalt naernud selle peale," ütles Moody's Investors Service'i analüütik David H. Levey. "Kuid Prantsusmaa puhul on piisavalt küsimärke ja selle riigi kohta sa kindlasti ei taha mingit valeinfot edastada."

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum