Sirje Rank • 6. detsember 2011 kell 8:06

Prantsusmaal tuleb reitingu hoidmiseks pingutada teistest enam

Prantsusmaal tuleb teistest euroala riikidest rohkem pingutada, et mitte tipptasemel AAA reitingust ilma jääda, kommenteeris välisminister Alain Juppe reitinguagentuuri S&P hoiatust, et kõigi euroala riikide reitingud võivad alaneda, kui võlakriisile ei leita veenvat lahendust.

„Me teame, et meil tuleb teistest rohkem pinguta, see on selge,“ ütles Juppe raadiokanalile RTL. „See on hoiatus, mitte otsus. Loomulikult tuleb sellesse suhtuda täie tõsidusega,“ vahendas agentuur Reuters.

Kui viit AAA reitinguga euroala riiki ohustab reitingu alanemine ühe pügala võrra, siis Prantsusmaa reiting riskib alaneda kahe pügala võrra, teatas S&P. AAA reitinguga riikidest on Prantsusmaa võlakoorem kõige suurem. Reitingu alanemine ühe pügala võrra tähendab Prantsusmaale laenude teenindamise kulude kasvu täiendava 3 miljardi euro võrra. Prantsusmaa rahandusminister Francois Baroin ütles, et riik ei kavatse S&P hoiatuse peale mingeid täiendavaid kokkuhoiumeetmeid käivitada. Ministri sõnul ei võtnud S&P arvesse samal päeval Prantsusmaa presidendi ja Saksamaa kantsleri vahel saavutatud kokkulepet euroalal distsipliini kindlustamiseks.

„Me ei vaja kolmandat kärpekava. Me ei vaja täiendavaid meetmeid. Vajame tihedamat koordineerimist Euroopa poliitikas,“ ütles Baroin telekanalile France 3.

S&P teatas Prantsusmaa kohta, et valitsuse kokkuhoiumeetmed ei pruugi olla piisavad, et kärpida eelarvedefitsiit tuleval aastal 4,5%le SKPst. Seda juhul, kui majanduskasv tuleb prognoositud 1%st väiksem. S&P ei välista, et Prantsusmaa kasvuprognoosid ajavahemikuks 2013-2016 on liiga optimistlikud, mis võib tähendada täiendavate kärbete vajadust.

Minister Baroin kinnitas ühtlasi, et Prantsusmaa pangad ei vaja oma puhvrite tugevdamiseks valitsuse abi. 

Hetkel kuum