Teedefirmade kartelliasjas toimus esimene kohtuistung

Koit Brinkmann 22. november 2011, 00:00

Riigiprokurör Laura Feldmanise sõnul koosneb süüdistus kahest kuriteoepisoodist.

Esimese järgi leppisid Roneco ja Teede Tehnokeskus omavahel kokku hinnas, millega tehti pakkumused Põhja Regionaalse Maanteeameti korraldatud hankel "Harju ja Rapla maakonna riigimaanteede seisukorra inventeerimine, arendus- ja analüüsitööd 2010. aastal."

Lihtmenetlusega hanke võitis Roneco.

Prokurör rääkis, et turujagamise idee tuli tollaselt Põhja Regionaalse Maanteeameti direktorilt Erkki Mikenbergilt.

Kokkuleplasi jälitati. Süüdistuse teise episoodi järgi leppisid Teede Tehnokeskus ja Roneco 2010. aasta algul kokku, et üks esitab madalama hinnaga pakkumuse Lääne Regionaalse Maanteeameti ning teine Ida Regionaalse Maanteeameti teede defektide inventeerimise hankel.

Feldmanise kinnitusel näitavad jälitustegevusega saadud tõendid, et Teede Tehnokeskuse projektijuht Tiit Kaal ning Roneco praeguseks manalateele läinud omanik Veiko Nõlvak leppisid kokku hankehindades ja turujagamises.

Mikenberg ja Kaal ennast kohtu ees süüdi ei tunnistanud. Samuti eitasid ettevõtete süüd Teede Tehnokeskuse juhatuse liige Ilmar Jõgi ning Roneco juhatuse liige Taavi Nõlvak.

"Minu arvates on see üks suurepäraseid kapo asju, kus minnakse suurt kala püüdma ja saades kätte väikese kiisa, püütakse seda suurena näidata," arvas süüdistusest Kaalu kaitsev AB Kasak & Missik vandeadvokaat Mart Missik.

Teede Tehnokeskust esindava AB Concordia vandeadvokaadi Raul Palmaru sõnul on tõendina esitatud esimese telefonikõne pealtkuulamise teinud kapo teabehanke käigus, mitte kriminaalasja raames. Seega pole selge, kas selliselt kogutud infot saab tõendina kasutada ning millist kuritegu üldse uuriti.

Kaitsjate taotluste alusel kontrollib kohus enne istungi jätkumist jälitustoimingute läbiviimise seaduslikkust.

Tippjuht astus tagasi. Eelmise aasta kevadel lahkus Mikenberg pärast kuriteokahtlustuse ilmsiks tulekut Põhja Regionaalse Maanteeameti direktori ametikohalt. Maanteeameti peadirektor Tamur Tsäkko iseloomustas siis Mikenbergi kui tugevat ja tunnustatud teedeinseneri ning ta ei välistanud mehe töötamist ka tulevikus maanteeameti süsteemis.

Praegu töötab Mikenberg maanteeameti ida regiooni ehitusosakonna peaspetsialistina.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing