Tööandjad lahkuvad töötu- ja haigekassa nõukogust

Anne Oja 23. november 2011, 17:12

Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu otsustas kutsuda keskliidu määratud tööandjate esindajad tagasi Eesti Haigekassa ja Eesti Töötukassa nõukogust.

Tagasikutsumise põhjuseks on riigikogusse jõudnud valitsuse algatatud eelnõu, millega haigekassa ja töötukassa varad liidetakse riigikassaga. Kuna eelnõuga piiratakse oluliselt haigekassa ja töötukassa finantsautonoomiat, ei ole konstruktiivne kolmepoolne dialoog nende organisatsioonide nõukogudes eelnõu jõustumisel enam võimalik.

Tööandjad soovitavad edaspidi konsolideerida ka haigekassa ja töötukassa teenusteportfelli. Suurema sünergia ja kokkuhoiu saavutamiseks võiks mõlemad kassad riigistada ning anda nende funktsioonid üle sotsiaalministeeriumile.

Tööandjate keskliit esindab 1500 Eesti tööandja huve suhetes seadusandliku võimu, täitevvõimu ja ametiühingutega.

Ehkki tööandjate keskliit pole seda sammu veel ametlikult põhjendanud, võib arvata, et lahkutakse protesti märgiks. Tööandjate keskliidu juht Tarmo Kriis on varem korduvalt avalikult sõna võtnud töötukassa ja haigekassa reservide riigikassasse konsolideerimise vastu, kuna niimoodi võib riik kasutada töötuskindlustusmakseid muude kulude katmiseks ning kui tuleks ootamatult suurem hulk hüvitisi välja maksta, pole selleks tegelikult raha.

Töötukassa aj haigekassa reservide riigikassasse konsolideerimise vastu on sõna võtnud ka Eesti Ametühingute Keskliidu juht Harri Taliga. 

Rahandusminister Jürgen Ligi pole tööandjate ja ametiühingute kriitikaga senini arvestanud, väites, et sotsiaalpartnerite hirmudel pole tõepõhja all.

Haigekassa ja töötukassa varad liidetaks riigikassaga nn kobarseaduse abil, mis on 2012. aasta riigieelarve seadusega seonduv alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse, Eesti Haigekassa seaduse, kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse, kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seaduse, töötuskindlustuse seaduse ja prokuratuuriseaduse muutmise seaduse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:36
Otsi:

Ava täpsem otsing