Indrek Kald • 16. jaanuar 2012 kell 12:29

Sammelselja kunstikogu hakati müüma tükikaupa

Pärast seda, kui detsembri alguses jäi ostjate puudumisel oksjonil müümata pankrotistunud ettevõtja Guido Sammelselja kunstikogu, pandi teosed nüüd ükshaaval müüki.

Sammelselja pankrotis firma OÜ Beta Systems pankrotihaldur Tarvo Lindma müüb elektroonilisel enampakkumisel 76 Beta Systemsile kuuluvat Eesti kunstniku teost. Kõikidele teostele on võimalik teha eraldi pakkumisi.

Elektrooniline enampakkumine keskkonnas haamer.net on avatud 1. veebruarini. Enampakkumistel tehtavate pakkumiste samm on määratud iga eseme juures eraldi.

Kogus leidub maale ja skulptuure näiteks sellistelt Eesti kunstnikelt nagu Jaan Toomik, Marko Mäetamm, Juss Piho, Jarõna Ilo, Amandus Adamson, Jaan Koort, Edgar Viies jpt.

Detsembris üritas Lindma müüa 105 kunstiteost korraga, alghinnaks veidi üle 76 000 euro, ent keegi oksjonil osalemiseks nõutud tagatisraha ära ei maksnud.

Tervikkoguna müümist põhjendas Lindma sellega, et teoste üksikmüük on aeganõudev, aga pankrotiprotsess peab olema kiire. "Pankrotihaldur ei saa loota, et kunagi tulevad kunsti müümiseks paremad ajad," sõnas ta Postimehele.

Pankrotihalduri sõnul on pea pool kogust õnnestunud ka juba maha müüa ning osa neist müüdi Vaal Galerii oksjonil. Kuna kunstiteoste nõuetekohane säilitamine on kulukas, siis ühtse koguna müües saaks teoste eest Lindma sõnul küll vähem raha, küll aga saab nii teoste säilitamisele kaasnevatele kuludele kiiremini piiri panna.

Galerist Piia Ausman ütles pärast ebaõnnestunud oksjonit, et kunstikogu õnnestuks realiseerida juhul, kui see autorite ja teoste kaupa osadeks jagada ning mingi aja jooksul võib-olla kohalike oksjonipidajate kaudu ühe-kahe kaupa maha müüa.

Hetkel kuum