Sirje Rank • 15. mai 2012 kell 6:50

Saksa SKP kasv tugevalt üle ootuste

Saksamaa esimese kvartali majanduskasv ületas analüütikute prognoositu viiekordselt, ammutades jõudu ekspordist arenevatele turgudele, mis korvavad kahaneva nõudluse euroalal.

Euroala suurima majandusruumi SKP kasvas läinud aasta viimase kvartaliga (mil SKP kahanes 0,2%) võrreldes 0,5%, teatas täna Saksamaa föderaalne statistikaamet. Analüütikud olid prognoosinud 0,1% suurust kasvu, vahendas agentuur Bloomberg.

Saksamaa ettevõtted on suunanud oma fookust ühe enam kriisist räsitud Euroopast väljapoole. Autotootjad näiteks müüvad järjest enam kiirema kasvuga turul Hiinas, samas kergitab töötuse langus ja palkade tõus nõudlust ka koduturul. Äriusaldusindeks kerkis aprillis kuuendat kuud järjest.

Peamine kasvu mootor oli netoeksport. Kasvas ka eratarbimine, samas kui investeeringud vähenesid. Aastatagusega võrreldes suurenes Saksamaa SKP esimeses kvartalis 1,7%.

Võlakriis on kaheksa euroala majanduse juba langusesse viinud, mis tähendab, et SKP on kahanenud kaks kvartalit järjest. Prantsusmaa teatas täna, et esimeses kvartalis jäi majanduskasv nulli.

Euroopa Komisjoni läinud nädalal avaldatud prognoosi järgi kasvab Saksamaa SKP tänavu 0,7% ja tuleval aastal 1,7%.

"Maailmakaubandus kasvab aasta teisel poolel kiiremini, maailmamajanduse kasv peaks kiirenema ning see kõik tuleb Saksamaale kasuks," ütles ABN Amro Bank NV ökonomist Aline Schuiling. "Väljavaated on üsna roosilised, kasv on üle keskmise, kuid üle keskmise on ka inflatsioon."

Saksamaa inflatsioon on üle Euroopa Keskpanga sihiks seatud 2% piiri olnud läinud aasta jaanuarist saadik.

Hetkel kuum