Väinu Rozental • 16. mai 2012 kell 9:53

Koppel: Krugman üritab taas kollitada

Taas väljendavad korüfeed end reljeefsemalt, et ehmatada europoliitikuid ja keskpanka tegutsema, kommenteeris Peeter Koppel SEBst Paul Krugmani eurotsooni lõpu kuulutust.

Majandusteadlane ja NY Timesi blogija Paul Krugman avaldas paar päeva tagasi arvamust, et euro lõpp pole mitte aastate, vaid kuude kaugusel. Äripäev küsis, kui tõsiselt sellisesse väljaütlemisse suhtuda.

„Huvitaval kombel julgen ma sel korral muidu suhteliselt paadunud ühisraha skeptikuna olla olukorra tunnetamisel mõnevõrra väiksema emotsionaalsusega, kui on näiteks mainitud artikli toon,“ ütles Peeter Koppel ja lisas, et selle traagilise ooperi üksteisest minimaalselt erinevaid variatsioone oleme me viimase kahe aasta jooksul näinud küll ja küll.

„Kõigepealt haistavad turud, et asi on hapu, siis ütlevad korüfeed, et asi võib minna päris hapuks, seejärel ütlevad poliitikud, et asi ei ole üldse eriti hapu ja me arutame asja ning siis ka tehakse midagi, mis väljendub selles, et tekib mingi uus s-tähtesid sisaldava lühendiga „mehhanism“,“ lausus Koppel. „Turud usuvad neid lühendeid maksimaalselt nädala. Lõpuks aga ongi olukord täpselt nii hapu, et korüfeede varem kirjeldatud stsenaariumide realiseerumise vältimiseks peab keskpank tõesti midagi ette võtma.“

„Me oleme alles teise vaatuse juures, kus tänaseks rohkem maailmavaatest kui majandusteooriast innustuv Krugman on täitmas oma loogilist ja ma ei imestaks kui ka tahtlikult võetud rolli,“ jätkas Koppel. „Selles osas olen ma samas muidugi Krugmaniga nõus, et teoreetilises plaanis ei ole võimalik välja mõelda lahendust, mis jätaks euro alles ja ei hõlmaks endas inflatsiooni.“

Samas lisas Koppel, et keskpankuritele või ka sakslastele inflatsiooni lubamisest rääkimine on sama, mis paluda paavsti, et ta lubaks natukene rohkem pattu teha.

 

Hetkel kuum