Tallinna Kaubamaja otsib linnaga kompromissi

Tallinna Kaubamaja pole rahul liikluskorralduse muudatusega Torupilli Selveri juures ning saatis linnavalitsusele ettepaneku teha piirkonnas uus planeering.

Seoses Tallinna linnavalitsuse otsusega sulgeda Gonsiori tänaval üks sõidusuund tavaliiklejatele avaldas Selveri kinnistut omav Tallinna Kaubamaja Kinnisvara muret, et selline muudatus piirab klientide ligipääsu kaubanduskeskusele. Tallinna Kaubamaja Kinnisvara juhataja Peeter Kütt ütles, et Gonsiori tänava muutmisega autodele ühesuunaliseks kaotavad eelkõige lähipiirkonna ja Lasnamäe elanikud, kelle jaoks on tänava äärde jääv Torupilli Selver kujunenud harjumuspäraseks ostukohaks. Tallinna Kaubamaja kontsern on investeerinud kõnealusesse kaubanduskeskusesse 7,1 miljonit eurot, mistõttu on Küti sõnutsi õiguspärane oodata, et klientidel oleks Selveri külastamine mugav ja lihtne.

Kütt leidis, et linn oleks võinud enne otsuse tegemist ettevõtjatega arutada, mitte teha otsuseid kellegagi läbi rääkimata. „Tegu on meie jaoks ootamatu kavaga. Oleme oma ettepanekutes lähtunud sellest, et tahame teha koostööd linnaga ja otsida paremaid lahendusi ning selgitada välja kaasnevad mõjud,“ rääkis Kütt. Kaubamaja ettepanek on selles piirkonnas algatada uus planeering, mis arvestaks nii kohalike elanike, linna kui ka ettevõtja huve. „Me ei soovi spekuleerida uue liikluskorralduse põhjustatud kahjude üle. Esmatähtis on otsesuhtluses ja koostöös linnaga leida eri osapooli arvestav lahendus.“

Tallinna Transpordiameti juhataja Andres Harjo Kaubamaja kaebust ei mõista. „Miks me peaksime Selveriga midagi arutama? Kas siis tõesti eraettevõtte ärihuvid kaaluvad üles linna arengu võimalused?“ imestas Harjo. Ta lisas, et loomulikult ei saa kellelegi nii-öelda puuri ümber panna ning Selveriga ei olegi seda tehtud. Harjo sõnul ei ole kaubanduskeskuselt ligipääsu ära võetud, Lasnamäelt tulijad pääsevad poe juurde samamoodi nagu varem, need, kes linnast välja lähevad, hakkavad sõitma mööda Kunderi tänavat ning pääsevad Selverini Laulupeo või Vilmsi tänava kaudu. „Eeldan et tulevikus hakkavad inimesed rohkem ühistransporti kasutama ja ühistranspordiga on Selveri juurde suhteliselt hea ligipääs,“ lausus Harjo.

Üks Torupilli Selveri rentnikke Puhastus Keskus OÜ omanik Beniamin Pogosjan tõdes samuti, et Gonsiori tänava muutmine ühesuunaliseks mõjutab tema äritegevust igal juhul. „Hetkel, kui Gonsiori tänav on remondis, peavad meie autod muutma oma teekonda kauba  peale- või mahalaadimiseks. Seega selle mõjud on juba praegu tunda,“ rääkis Pogosjan. Rahalise poole pealt ei ole muutust märgata, sest asutuse töö on hooajaline.

Pogosjan lisas, et küsimus on selles, mida saab tema teha, et äritegevuses takistusi ei oleks. Rentnikuna on tal aga käed seotud. „Pikemas perspektiivis võib asi lõppeda sellega, et paneme selle puhastusteenuse boksi seal kinni ja kaks-kolm inimest jäävad töötuks,“ ütles Pogosjan. Ta ei usu, et Selver alandaks muudatuste mõjul rendihindu, niisiis on ettevõtjal kaks võimalust: kas olukorraga leppida või tegevus lõpetada.

Peeter Küti sõnul on plaanitavate muudatuste tegemine vastuolus õigusaktidega. Kuigi Kaubamaja eesmärk on teha linnaga koostööd, ei ole välistatud, et ees võib seista kohtutee. Advokaadibüroo Sorainen vandeadvokaadi Urmas Volensi hinnangul on võimalik selline vaidlus kohtus tõstatada. Ta sõnas, et linn peaks sellist muudatust tehes arvestama ettevõtjate õigustega. „Linnal on õigus, et ei saa nõuda, et tegevus oleks suunatud ainult ettevõtjatele. Teistpidi ei ole linnal õigus, et ettevõtjate huvid peaks olema kõige viimased. Tuleb leida mõistlik kesktee avalike ja erahuvide vahel,“ rääkis Volens. Ta lisas, et selliste muudatuste tegemiseks peaks olema läbi viidud planeeringu muudatus, kuivõrd see sisuliselt muudab ettevõtete majandustegevuse võimalusi ning on võrreldav omandi kitsendamisega olukorras, kus kellegi kinnistust viiakse üle kõrgepingeliin.

Hetkel kuum