Indrek Kald • 23. august 2012 kell 10:19

Kalev Lillo: WTOst hoolimata jääb äris Venemaaga oluliseks poliitika

Riigikogu majanduskomisjoni liige Kalev Lillo hindab Venemaa saamist Maailma Kaubandusorganisatsiooni WTO täisliikmeks Eesti jaoks positiivseks, kuid arvab, et eufooriasse sellest sattuda ei maksa.

Reformierakondlane nõustub majandusministeeriumi hinnanguga, et kuigi WTOga liitumine ühtlustab mängureegleid, suurendab kindlust ning vähendab Venemaale eksportivate ettevõtete riske, jäävad poliitilised suhted endiselt mängima olulist rolli.

"Me ei tohi Venemaaga majandussidemeid arendades unustada ajaloolist kogemust. Kakskümmend aastat seda kogemust kinnitavad, et Venemaaga äri ajades on õige varsti platsis ka suurriiklikud huvid ja poliitika. Sääsk võib soovida ka härjaga kahepoolset võrdset suhet, kuid peab silmad lahti hoidma," rääkis Lillo.

"Oleme näinud, kuidas gaasitarned muutuvad Venemaa-poolseks survevahendiks ja kuidas kaubaautod seisavad piirijärjekordades nädalaid. Mul on raske uskuda, et see ühe lepingu jõustumisega päevapealt lõpeb. Venemaaga majandussuhteid arendades peaks Eesti hoidma end Euroopa Liidu ja Venemaa kahepoolse majandussuhtluse raamides," lausus Lillo.

Riigikogu Kirgiisi, Türkmenistani ja Venemaa parlamendirühmadesse kuuluv Lillo on varem korduvalt juhtinud tähelepanu vajadusele majandussidemeid arendada ka teiste endise Nõukogude Liidu alal asuvate riikidega, sealjuures Eesti arengukoostöö sihtriikide Moldova, Ukraina, Gruusia, Valgevene, Armeenia ja Aserbaidžaaniga.

Riigiprokuratuur algatas mais Lillo suhtes kriminaalmenetluse karistusseadustiku paragrahvi 402-1 tunnustel, mis näeb ette vastutuse erakonna majandustegevusele ja varale kehtestatud piirangute rikkumise eest. Silver Meikari väitel andis Lillo talle ümbrikus raha, mille Meikar annetas 2009. ja 2010. aastal reformierakonnale.

Hetkel kuum