Rainer Saad • 1. oktoober 2012 kell 8:20

Rootsi kroonist saamas uus Šveitsi frank

Rootsi kroonist on saamas uus Šveitsi frank investoritele, kes otsivad kõrgemaid intressimäärasid kasvavas majanduses, millel on kaubandusbilansi ülejääk ja langev võlatase.

Alates juunist on kroon tõusnud 3,64 protsenti teiste arenenud riikide valuutade vastu, edestades sellega teisel kohal olevat Norra krooni kaks korda.

Bloombergi küsitletud analüütikute keskmine kasvuprognoos Rootsi majandusele selleks aastaks on 1,2 protsenti. Veoautode tootja Scania AB on öelnud, et valuuta kallinemine ei takista tootmisvõimsuse suurendamist.

Strateegid tõstsid kolm kuud tagasi krooni tõusuprognoosi dollari vastu 8 protsendini, kuna Rootsi keskpank andis märku, et ei näe vajadust ohjeldada krooni kallinemist. See on vastupidine dollarile, mis langes eelmisel kvartalil pärast Föderaalreservi esimehe Ben Bernanke plaani alustada kolmanda võlakirjade ostmise programmiga.

„Kroon võib veel palju tõusta,” ütles 27. septembril New Yorgis asuva riskifondi FX Concepts LLC asutaja ja tegevjuht John Taylor. „Kroonil on hoog sees, sest Bernanke nõrgestab dollarit ja Euroopat vaevavad traumad.”

Taylori sõnul on kroonil potentsiaali tõusta novembri lõpuks dollari vastu 6,35-ni. Krooni nõrgim tase dollari vastu oli 1. juunil 7,3285. Eelmine nädal tugevnes kroon euro vastu 0,9 protsenti.

Nagu Šveitsi frank, nii saab ka kroon kasu jooksevkonto ülejäägist. See tähendab, et valitsus ei pea lootma välismaisele kapitalile. Erinevalt Šveitsist ei plaani Rootsi piirata krooni kallinemist. Šveitsi frank kehtestas septembris 2011 euro suhtes 1,20 ülempiiri.

Rootsi riigivõlg on alates 2009 langenud igal aastal ning 2015 langeb see 31,2 protsendini sisemajanduse kogutoodangust, ütles valitsus 20. septembril. Rootsi prognoosib eelarve ülejääki 2014. aastaks. Sellest aastaks nähakse 0,3protsendilist defitsiiti ning järgmiseks aastaks 0,6protsendilist defitsiiti.

USA dollar on täna hommikul Rootsi krooni vastu 0,3% üleval 6,5723-l, euro on krooni vastu 0,15% üleval 8,4398-l.

Hetkel kuum