5. oktoober 2012 kell 9:41

California tarbijaid ähvardab kütusekriis

USA rahvarohkeimas osariigis Californias on suur probleem paljudes tanklates lõppenud mootorikütus, mis on hinnad viinud rekordtasemetele.

Kütusefirmad Exxon Mobil ja Valero Energy on oma varusid USA läänerannikul ümber suunamas, et kütus jõuaks tarbijateni. 3. oktoobril tõusis osariigis mootoribensiini hind 4,315 dollarini gallonist (0,88 eurot liitrist), vahendab Bloomberg.

Põhjuseks on kohalike rafineerimistehaste probleemid, kelle tootmisse on tekkinud tõsised augud. California rafineerimistehased on eriti tundlikud rafineerimistehaste tootmistõrgetele, sest osariik pole ühendatud üleriigilisse torudevõrgustikku.

Sel nädalal on Los Angelese piirkonna mootorikütuse jaemüüjatel paljudes tanklates kütus lõppenud, tanklaid on tulnud sulgeda ning mitmel juhul on sunnitud küsima aegade kõrgeimat hinda.

"Me oleme omamoodi šokis," ütles kohaliku naftafirma Robinson Oil president Tom Robinson Bloombergile. "Kes on piisavalt kaua Californias olnud, see teab, kui volatiilne meie turg on. Aga et bensiini hind oleks tõusnud dollari võrra - seda ma pole varem näinud."

Bensiini hetketellimuse hind Californias, kus nõutakse spetsiaalset segu sudu vähendamiseks, tõusis New Yorgi kaubabörsil 1,45 dollarini gallonist. Tegu on kõrgeima hinnaga alates 2007. aasta novembrist, kui Bloomberg hakkas andmeid koguma.

Rafineerijad väljaspool Californiat ei ole üldiselt varustatud tehnoloogiaga tootmaks puhtamalt põlevat bensiini, mida osariigis nõutakse. Tootmise puudujäägi korral raskendab see vajamineva kütuse importimist.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum