Indrek Kald • 12. oktoober 2012 kell 8:03

Valmis veel üks elektrihindade portaal

Eestis käivitus juba teine elektripakettide võrdlusportaal.

Täna käivitus elektrihindade võrdlusportaal elektrihind.ee, mis aitab võrrelda kõikide turule tulevate elektripakettide hindu ja tingimusi. Hetkel on kuvatud võrdlus kolme pakkuja avalikustatud hindadest ja tingimustest, jooksvalt lisandub uute elektrimüüjate info.

Portaali käivitaja Kert Valbeti teatel seisneb nende uudsus ja kasulikkus ennekõike kasutusmugavuses. Kõik avalikustatud paketid on nähtavad korraga ja ülevaatlikul kujul, elektrimüüja valimiseks saab iga tarbija vajaliku info kiirelt ja lihtsalt kätte, selgitas ta.

Võrdlusportaal kuvab kasutajale nii fikseeritud kui ka muutuvate pakettide hinnad. Muutuvate pakettide hinna arvutamiseks kasutatakse mitmeastmelist arvutusmetoodikat, mis võtab arvesse päringu tegemisele eelneva kuu börsihinda, lepingu kehtivusperioodi, ajaloolist keskmist hinda ja hooajalisi eripärasid.

Valbeti sõnul paistavad elektripaketid esmapilgul sarnased, aga tegelikkuses võivad hinnad ja tingimused oluliselt erineda. "Selle pärast nägime suurt vajadust pakettide erapooletu võrdluse järele. Küsimus ei ole mitte ainult hinnas, vaid ka muudes tingimustes, nagu näiteks taastuvenergia osa elektrimahust, kas lepingu lõpetamisega kaasneb katkestamistasu ja kuidas erinevad muutuvpaketid fikseeritud pakettidest," kommenteeris ta.

Uut portaali saab kasutada tasuta. Hetkel on võimalik võrrelda Eesti Energia, 220 Energia ja Elektrum Eesti pakkumisi. Lähiajal on oma pakettidega avalikkuse ette tulemas ka VKG Elektrivõrgud ja Imatra Elekter.

"Kindlasti tasub enne lepingu sõlmimist ära oodata ka teiste elektrimüüjate paketid ja hinnad. Tark on mitte kiirustada," lisas Valbet.

Elektrimüüja vahetamise protsess kestab 21 päeva ja müüjavahetus toimub kalendrikuu vahetumisel. Et klient saaks hakata järgmise aasta 1. jaanuarist uuelt müüjalt elektrit ostma, siis tuleb valik teha hiljemalt tänavu 10. detsembriks.

Portaali elektrihind.ee haldab Datahouse OÜ, elektripakettide hinnainfo pärineb elektrimüüjatelt ja avalikest allikatest.

Nädala alguses alustas tööd elektrimüüjatest sõltumatu portaali energiaturg.ee, mille abil saavad tarbijad võrrelda eri elektrimüügifirmade hinnapakette ning valida enda jaoks välja sobivaima pakkumise.

Hetkel kuum