Marta Jaakson • 13. november 2012 kell 12:38

Poola naftatöötleja võib Eestis laieneda

Poola nafta rafineerimistehas ja bensiini jaemüüja PKN Orlen otsib võimalusi sisenemiseks Läti ja Eesti turule, kinnitas Poola suursaadik Jerzy Marek Nowakowski inglisekeelsele uudiskirjale News2biz Latvia.

Poola nafta rafineerimistehas ja bensiini jaemüüja PKN Orlen otsib võimalusi sisenemiseks Läti ja Eesti turule, kinnitas Poola suursaadik Jerzy Marek Nowakowski inglisekeelsele uudiskirjale News2biz Latvia.

Ettevõtte ise väidab vaid seda, et Orlen kaalub ärivõimalusi Eestis, ent konkreetsetest plaanidest rääkida ei saa.

Ettevõtte peadirektor Ireneusz Fafara kinnitas News2bizile, et Orleni Leedu tütarettevõte, kellele omakorda kuulub Eesti Orlen, soovib luua teenindusjaamade keti nii Lätis kui Eestis.

Poola suursaadiku Nowakowski sõnul on Orlenil tõsised kavatsused ning Poola on huvitatud sügavast koostööst Läti ja Eestiga. Suursaadiku sõnul on huvipakkuvad Läti sadamad nafta transiidiks, samuti loodab Poola saadiku sõnul koostöös Lätiga Baltimerest kaevandada põlevkivigaasi.

Ettevõte ise aga Poola suursaadiku väidet ei kinnita. Orleni kommunikatsioonijuhi Audrius Stasiulaitisi sõnul kaalub Orlen ärivõimalusi Eestis, ent hetkel ei ole konkreetseid plaane turu laiendamiseks.

Erinevalt Läti kütuseettevõtjatest, kelle arvates Orlenil oleks turul keeruline kohta leida, Eesti kütuseettevõtjad Orleni tulekust Eestisse kuulnud ei ole, ega oska ka kommenteerida, mida ettevõtte sisenemine Eesti turule kaasa tooks.Alexela omanik Heiti Hääl, kes varasemalt on rääkinud sellest, et sobiva hinnapakkumise korral kaaluks ettevõtte müüki, Orleni tulekust Eestisse teadlik ei ole. “Ma ei oska midagi kinnitada või umber lükata,” ütles Hääl.

Ka Lukoili juhatuse liige Sergei Dudko ei teadnud Orleni laienemisest. "Kahjuks ei oska kommenteerida Orleni plaane Eestis, aga võin kinnitada, et Lukoilil ei ole plaane tanklaid Eestis müüa."

Ettevõtte kodulehel on kirjas, et Orlen on Kesk-Euroopa suuremaid kütusefirmasid, millele pandi alus juba poolteist sajandit tagasi. Eestis on ettevõte tegelenud peaasjalikult kütuse hulgimüügiga. 2010. aasta lõpust hakati teenindama ka erakliente, pakkudes kodukütteks kütteõli.

Selle aasta eesmärgiks siinsel turul nimetab Orlen Eesti OÜ juht Tõnu Ääro mulluses aasta-aruandes turuosa hoidmist ning teenusekvaliteedi tõstmist. Siinne kütuseturg on tema sõnul väga hinnatundlik ja väga kõrge riskitasemega.

Möödunud aastal teenis Orlen Eesti kahekordistunud käibe ehk 463 mln euro juures 2,2 mln eurot kasumit, mida oli kolm korda aasta varasemast enam. Omanikud teenisid mullu dividendidena 1,1 mln eurot, sel aastal määrati 2,3 mln eurot. Tööd andis ettevõte veerandsajale inimesele.

463 mln eurose käibega on Orlen Eesti siinne suurim kütuste hulgimüüja, edestades konkurente Neste Eesti AS ja Olerex AS enam kui kahekordselt.

Orlen Eesti on asutatud aastal 2003. Ettevõtte osanik on Leedus tegutsev UAB Mazeikiu Naftos Prekybos Namai, kelle omanik on omakorda Public Company Orlen Lietuva (vana nimi AB Mazeikiu Nafta), mis omakorda kuulub PKN Orlenile. OÜ ORLEN Eesti tegeleb Public Company Orlen Lietuva naftatöötlemistehase toodangu turustamisega.

 

Hetkel kuum