19. november 2012 kell 21:00

Facio ja Räga mõisteti süüdi

Eile mõistis Harju maakohus Facio Ehitus ASi õigusjärglase Facio Ehituse OÜ ja OÜ Räga maksukuriteo eest süüdi ning mõistis neile rahalise karistuse. Ettevõtte esindaja esitab apellatsiooniteate kohtule juba hiljemalt täna.

Prokurör Kristiina Laas tegi oktoobri alguses toimunud kohtuvaidluses ettepaneku mõista OÜ Räga ja Facio Ehituse OÜ süüdi suures ulatuses maksude maksmisest kõrvalehoidumises ning mõista OÜ-lt Räga rahaliseks karistuseks 63 911,50 eurot ja Facio Ehituse OÜ-lt 191 734,50 eurot.

Advokaadid Aivar Pilv ja Jaak Siim palusid OÜ Räga ja Facio Ehituse OÜ neile esitatud süüdistuses täielikult õigeks mõista kuriteokoosseisu puudumise tõttu. Aivar Pilve ennast kohtuistungil ei olnud. Advokaat Jaak Siim ütles enne kohtuotsuse väljakuulutamist, et loodab osaliselt positiivsele otsusele.

Kohus mõistis Facio Ehituse OÜ-lt välja 46 033,77 eurot ja Räga OÜ-lt 15 344, 60 eurot. Kohtunik Velmar Brett ütles, et kohtuotsus vaidlustatakse niikuinii ning seda nad ootavadki. Kohtuotsuse saab vaidlustada 7 päeva jooksul alates kohtu­otsuse väljakuulutamisest.

Lisaks rahalisele karistusele mõistis kohus välja Facio Ehituse OÜ-lt menetluskulud 436,20 eurot ja Räga OÜ-lt menetluskulud 436,20 eurot.

Süüdi vaid ühes episoodis. Advokaat Jaak Siim ütles pärast kohtuotsuse väljakuulutamist, et kuna OÜ Räga ja Facio Ehituse OÜ mõisteti sisuliselt süüdi vaid ühes episoodis neljast, siis kindlasti ei läinud kõige halvemini. “Nii kaitsjad kui ka OÜ Räga ja Facio Ehituse OÜ on jätkuvalt seisukohal, et ka selles episoodis, milles nad süüdi mõisteti, ei ole täidetud eeldused, mis lubaksid inkrimineerida omaaegsete Facio Ehituse ASi projektijuhtide süü eelnimetatud äriühingutele,” kommenteeris Siim.

Siim selgitas, et nimetatud tegevus toimus Facio Ehituse ASi juhatuse teadmata ja projektijuhid tunnistasid uurimise käigus, et vähemalt osa petuskeemiga saadud rahast kasutati isiklikul otstarbel. Siim märkis, et lisaks vajab selgust küsimus, kas etteheidetud tegude toimepanemise ajal veel mitteeksisteerinud ja jagunemise tulemusena tekkinud Facio Ehituse OÜ saab üldse vastutada enne tema õigus- ja süüvõime tekkimist toimepandud kuriteo eest.

“Nagu kohtunik ütles, on tegemist keeruka õigusküsimusega, mida seadusandja ei ole piisava täpsusega reguleerinud ja mis vajaks selguse mõttes riigikohtu seisukohta. Seetõttu oleme klientidega kokku leppinud, et vaidlustame kohtuotsuse süüditunnistavas osas. Apellatsiooniteate esitame kohtule juba hiljemalt homme (täna – toim),” lausus ta.

Facio Ehituse OÜ suuromanikku Toomas Trompi ei õnnestunud eile kätte saada.

Facio Ehituse üks omanikest ja juhatuse liige Riho Kalve ütles, et kohtuotsus oli osaliselt õiglane. “Kui vaadata, milles meid süüdi mõisteti ja prokuröri rahalise karistuse nõudmist, siis oli see 24 protsenti sellest, mida prokurör nõudis,” lausus Kalve.

Positiivne otsus. Kalve sõnul on üllatav, et nad just selles episoodis süüdi mõisteti. “Me tunneme, et just selles küsimuses olid meie vastuväited ja taktika tugevam,” märkis Kalve.

Küsimusele, et kui ettevõttele mõistetaks välja  karistus 61 3787, 37euoses mahus, siis kas see on suur rahaline kahju, vastas Kalve eitavalt.

“Meie jaoks on see igal juhul positiivne kohtuotsus,” märkis Kalve.  “61 000 eurot on vanas rahas umbes üks miljon krooni. Kui prokurör nõudis 250 000 eurot ja kohus mõistis välja 61 000 eurot, siis on see väike summa,” lausus Kalve.

Taust

Süüdistused ulatuvad aastate taha

ERR-i andmetel esitas mullu märtsis prokurör Kristiina Laas Faciole uue süüdistuse maksukuritegudes. Uue süüdistuse esitamine oli tingitud sellest, et Facio Ehituse AS jagunes vahepeal kaheks uueks äriühinguks.Facio Ehituse OÜ-le läksid üle kõik varad, seadmed, masinad ja ka töötajad, kuid kriminaalmenetlusse tahtis ehitusfirma jätta varatu Räga.Facio kriminaalasi oli kohtus teisel ringil, sest firma ei nõustunud 2009. aasta septembris käskmenetlusega ning soovis süüasja arutamist üldmenetluses.2009. aasta septembris mõistis maakohus Facio Ehituse süüdi maksuametile valeandmete esitamises ning karistas firmat kolme miljoni krooni suuruse trahviga ning mõistis riigile välja 13,3 miljonit krooni.Süüdistuse järgi kirjutasid ettevõtte raamatupidajad projektijuhtidelt saadud info põhjal käibe, tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioonidesse fiktiivsed ostutehingud.Süüdistuse järgi esitas Facio maksu- ja tolliametile 2004. aasta märtsist kuni 2007. aasta novembrini fiktiivseid arveid mitmete äriühingute nimel.

Hetkel kuum