Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Facio juhtidel viimaks ärikeeld

  Facio endine juht Riho KalveFoto: Raul Mee, Äripäev

  Kurikuulsa ehitusfirma Facio juhid Riho Kalve ja Kaido Saveljev said viimaks ärikeelu. Tõsi, see on osaline, mistõttu nad võivad jätkata tegevust väljaspool ehitusäri.

  Mullu oktoobris otsustas Harju maa­kohus kohaldada Riho Kalvele ja Kaido ­Saveljevile ärikeelu, mis keelab meestel tegutsemast ehitusvaldkonnas juriidilise isiku ning juhtorgani liikmena kuni Facio Ehituse OÜ pankrotimenetluse lõppemiseni.
  Kohus leidis, et osaline ärikeeld on vajalik, kuna Kalve ja Saveljev sõlmisid jagunemislepingu, muutes sellega äriühingu maksejõuetuks, ning jätkasid samal ajal tegevust uues äriühingus, millele anti üle ka peamine vara.
  Mitte ainult ehituse valdkonnas, vaid laiema avalikkuse silmis negatiivset kuulsust kogunud Facio juhid Riho Kalve, Kaido Saveljev ja Toomas Tromp esitasid aastatel 2004–2007, mil tegutses veel Facio Ehituse AS, käibedeklaratsioonides ning tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioonides maksuhaldurile valeandmeid. Kokku jäi selle tulemusel riigile maksutuluna laekumata 851 000 eurot.
  Kohtu­asja ja maksuvõla maharaputamiseks muutus Facio Ehituse AS aktsiaseltsiks Räga ning selle kõrvale sündis uus Facio Ehituse OÜ. Mullu jaanuaris avaldatud riigikohtu lahendiga mõisteti nii Räga kui ka uus Facio Ehituse OÜ kriminaalasjas õigeks. Põhjuseks see, et Räga oli selleks hetkeks juba pankrotis, mis kuulutati välja 2013. aasta suvel ning mis novembri alguses vara puudusel rauges.
  Maksuameti nõue ettevõtte vastu oli koos intressidega selleks ajaks kasvanud 1,3 miljoni euroni ja see kanti maha. Facio Ehituse OÜd polnud aga kuriteo toimumise ajal veel sündinud ning seaduse järgi ei saanud ka teda karistada. Riigikohus märkis, et sarnaste küsimuste paremaks lahendamiseks oleks tarvis seadusi muuta.

  Kalve ja Saveljeviga seotud firmad

  Riho Kalvel on äriregistri andmeil kehtivad seosed 19 firmaga, millest 3 pankrotis ning 2 kustutatud.

  Kaido Saveljevil on äriregistri andmeil seosed 11 firmaga, millest 4 pankrotis, 4 kustutatud ja üks kustutamishoiatusega.

  Praeguseks on pankrotti läinud veel samade omanikega seotud Elinord Ehitus OÜ (end Facio Grupp), Torutööde Projektijuhtimise OÜ (end Facio Enviro), CPK Elekter OÜ (end Facio Elekter), Facio Ehituse OÜ ja omakorda Facio Ehituse OÜst jagunenud Facio Eesti OÜ. Nende kõrvale lõid Facio omanikud uue ettevõtte Riito Ehituse AS.

  Ärikeeld takerdus vaidlustesse.
  Kuigi osalise ärikeelu mõistis kohtunik Meelis Eerik Facio endistele juhtidele Kalvele ja Saveljevile juba mullu oktoobris ning jõustumise ajaks määras “viivitamatult”, siis vaidluste tõttu sai see lõpliku lahenduse alles tänavu augusti alguses.
  “Ärikeelu registrisse jõudmise pika perioodi põhjuseks on asjaolu, et ärikeelu kohaldamise määrust, sealhulgas selle viivitamata täidetavust, vaidlustati mitmes kohtuastmes kuni riigikohtuni välja,” selgitas Eerik.
  Viimane võimalik kohtuaste, riigikohus, asja aga enam menetlusse ei võtnud. Äriregistrisse kantakse keeld kohtulahendi alusel. Lahend, millega keeld määrati, edastati äriregistrile 5. augustil ning samal päeval on ärikeelud ka äriregistrisse kantud. Justiitsministeeriumi pressiesindaja kinnitas, et äriregister pole kande tegemisega viivitanud. Ka Facio Ehituse OÜ pankrotihalduri Peeter Sepperi sõnul pole viivitusega seoses midagi kavalat teoksil.
  Vaoküla kool jäi Facio Ehituse ASil ja Elinordil lõpetamata.Foto: Raul Mee, Äripäev

  Mis on ärikeeld?

  Ärikeeld tähendab keeldu olla ettevõtja, juriidilise isiku juhatuse või seda asendava organi liige, juriidilise isiku likvideerija ja prokurist.

  Ärikeelu all isik ei saa esitada kandeavaldusi äriregistrile ega anda selleks volitusi.

  Ärikeeld piirab kohaldamise korral isiku ettevõtlusvabadust ning on üldjuhul seotud pankroti­menetlusega.

  Keelu saab määrata vaid kohus.

  Keeld on ennetava iseloomuga, et vältida takistusi pankrotimenetluses ja kaitsta võlausaldajaid.

  Ärikeelu kohaldamine ei lõpeta juhatuse liikme õigusi ega mõjuta tema tehtud tehingute kehtivust.

  Eelkõige peab ärikeelu saanud isik ise astuma mõistlikke samme, et tagada ärikeelu täitmine: astuma tagasi juhatuse liikme kohalt, mitte andma nõusolekut juhtorganitesse valimiseks, mitte tegutsema keelatud tegevusalal.

  Ärikeelu rikkumine on karistatav kuriteona.

  Äriregistri kandel ei ole õiguslikku tähendust, vaid selle tähendus on informatiivne. Ärikeeld kehtib puudutatud isikutele (või nende esindajale) kättesaamise hetkest, sõltumata sellest, kas vastav kanne on tehtud registrisse või mitte.

  Jätkab äriga
  Riho Kalve on jätkuvalt 14 firma juhatuse liige, millest üks on pankrotis. Kalve põikles ärikeelu kommenteerimisest kõrvale ning ei öelnud, milline valdkond keelatud ehitusvaldkonna asendaks, öeldes, et pole sellele veel mõelnud. Riho Kalve firmal Ringvald OÜ puudub äriregistris tegevusvaldkond. 2013. aasta aruandes on kirjas, et firma tegeleb hoonestamisega. Kalve sõnul tegeleb firma kinnisvara arendamisega, ent mitte ehitusega.
  Kalve firmade üks osanik on tema enda ja Toomas Trombiga seostatud firma, Luksemburgis registreeritud Baltic Construction group S.A. Kalve ise firma omanikuks olemist ei kinnita ega lükka ka ümber. “Ma ei saa seda kommenteerida,” ütles ta.
  Osalisest ärikeelust hoolimata esindas Kalve ehitusfirmat mullu ka riigikohtus. Kui 2014. aasta jaanuaris Räga ja uus Facio kriminaalasjas õigeks jäid, oli suuresti põhjuseks Räga pankrotimenetluse lõppemine vara puudumisel raugemisega. See andis meestele võimaluse nõuda kaotanud poolelt välja menetluskulud.
  Nii mõistiski ringkonnakohus Tallinna linnalt Facio juhtide kasuks välja esimese ja teise astme kohtus kantud menetluskulud. Tallinn pidi tasuma menetluskulusid summas 3291,50 eurot ja Meelis Kukk summas 249,25 eurot.
  Riigikohus leidis, et kuna ringkonnakohtu otsuse resolutsioon jääb muutmata, jääb ringkonnakohtu määratud menetluskulude jaotus jõusse. Toona esines just Kalve kaebuse esitaja esindajana.
  Paadiärigi pole plekitu
  Meestel on lubatud edasi tegutseda teistes valdkondades peale ehituse. Nii tegutsebki Riho Kalve äriregistri andmeil edasi paadiäris, kus jagub samuti muresid. Aasta alguses kirjutas Äripäev Riho Kalvele kuuluva paadiäri Best Marine müügimehest Kaj Sarlinist, kes jättis nii kliendid kui ka pankrotis paadiäri ning alustas Riho Kalvele kuuluvas firmas, mis tegutseb samades ruumides ning samas tegevusvaldkonnas, kus Sarlini enda firma Baltic Boat Center tegutses.
  Facio Ehituse OÜ pankrotihalduri Peeter Sepperi sõnul pole pankrotimenetluse lõppu veel oodata. Nimelt on menetluses veel hagi ja nõudeavaldus, mille kaudu võib pankrotipessa vara tekkida. Mõlemal juhul on teiseks osapooleks Riigi Kinnisvara AS.
  Sepperi hinnangul lõpeb menetlus aga suure tõenäosusega siiski raugemisega. “Vara seal ei ole, ei näe ka mingit võimalust, et sinna midagi märkimisväärset laekuks. Pankrot kuulutati välja sellel alusel, et võlausaldajad maksid kohtudeposiiti raha kohtukulude katteks, seal ei olnud mitte mingisugust vara,” nentis ta.
 • Hetkel kuum
Seotud lood
Kõik seotud lood

Argo Alaniit: saagu „Welcome to Estoniast“ riiki tutvustav hotell
Käin välja idee ehitada kahe-kolme maailma suurima lennujaama lähedusse Eestit iseloomustav ja tutvustav butiikhotell kuni 200 numbritoaga, kirjutab Argo Alaniit arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Käin välja idee ehitada kahe-kolme maailma suurima lennujaama lähedusse Eestit iseloomustav ja tutvustav butiikhotell kuni 200 numbritoaga, kirjutab Argo Alaniit arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Tururiskid tõusevad: Lähis-Ida kriis eskaleerub, inflatsioon ja majandustulemused survestavad Wall Streeti
Kõik üksteist S&P 500’sse kuuluvat sektorit lõpetasid reede kahjumis. Aktsiaturud takerdusid peale raportit potentsiaalsest Iraani rünnakust Iisraeli vastu.
Kõik üksteist S&P 500’sse kuuluvat sektorit lõpetasid reede kahjumis. Aktsiaturud takerdusid peale raportit potentsiaalsest Iraani rünnakust Iisraeli vastu.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Graafikud: võrdle, kuidas sinu maakonnas ärid hakkama saavad
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Üks Eesti parimaid juhte otsib töötajate palkamisel vau-tunnet
Inimeste palkamisel organisatsiooni mängib rolli tunne, kui pärast vestlust on vau-tunne, siis on hästi, ütles OIXIO Grupi juhatuse esimees Ivo Suursoo.
Inimeste palkamisel organisatsiooni mängib rolli tunne, kui pärast vestlust on vau-tunne, siis on hästi, ütles OIXIO Grupi juhatuse esimees Ivo Suursoo.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Volkswagen Golf 50: kuidas Põrnika järeltulijast kujunes hea auto mõõdupuu
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
Riisalo tahab töötutoetust kärpida Maksutõus soolas
Majandusminister Tiit Riisalo plaanide järgi saaks riigieelarvest kokku hoida 60 miljonit eurot, kui töötutoetuste maksmine uue reformiga katta töötukassa kogutavate kindlustusmaksetega.
Majandusminister Tiit Riisalo plaanide järgi saaks riigieelarvest kokku hoida 60 miljonit eurot, kui töötutoetuste maksmine uue reformiga katta töötukassa kogutavate kindlustusmaksetega.
Armin Karu avas taas rahakotirauad: maksuamet sai kätte viimased miljonid
Suures maksuskeemis peamist rolli mänginud ärimees Armin Karu maksis riigile ära viimase osa summast, millest riik oleks varem napilt ilma jäänud.
Suures maksuskeemis peamist rolli mänginud ärimees Armin Karu maksis riigile ära viimase osa summast, millest riik oleks varem napilt ilma jäänud.