Raivo Sormunen • 19. november 2012 kell 7:05

Päev börsil: kes usub Arco Vara kasumit?

Tänane päev näitab, kas reede õhtul avaldatud Arco Vara kasuminumber mõjutab investorite meeli.

Arco Vara teatas reede õhtul 4,9 miljoni eurose käibe juures 0,2 miljoni eurosest kasuminumbrist (aasta tagasi oli kahjumiks 1,7 miljonit eurot).

Kui mitte arvestada 2010. aasta neljanda kvartali 1,0 miljoni eurost kvartalikasumit, mille taga oli erakorraline kinnisvaraprojektide üleshindlus, polnud Arco Vara pärast 2007. aasta kolmandat kvartalit kasumit teeninud.

Reedel sulgus Arco Vara 1,65 eurol, mis on praktiliselt väärtpaberi börsiajaloo nõrgim tase. Mõned protsendid madalamal on kinnisvaraarendaja aktsia sulgnud ainult paaril 2009. aasta märtsikuu börsipäeval.

Samas peavad investorid arvestama, et neljandas kvartalis võidakse Arco bilansis olevaid varasid taas alla hinnata. Seda märgi juba kuu aja eest koos uue juhi toomisega börsifirma etteotsa ning varade võimalik ümberhindamine on ära märgitud ka viimases kvartaliaruandes.

Neljanda kvartali jooksul loodetakse ka viia lõpule kulude vähendamine ja teha ettevalmistusi kapitaliseerituse parandamiseks ja likviidsusriski vähendamiseks.

Ehkki seda pole börsiteates öeldud, võib see minu hinnangul tähendada kapitali juurdeküsimust olemasolevatelt või uutelt investoritelt.

Reede õhtul avaldas oma kvartalitulemused ka Skano Grupp. Arvestamata möödunud aasta kolmanda kvartali Püssi kiudplaadivabriku varade 2,5 miljoni eurost üleshindlust, jäi Skano kasuminumber enam vähem samaks (44 000 eurot kasumit vs 98 000 kahjumit).

Skano märgib oma kvartaliaruandes, et Püssi tehas töötab hetkel 70%se võimsusega ning täpseid prognoose tootmismahu kasvu suhtes lähtuvalt maailmas valitsevast ebakindlusest on täna raske teha.

Börsifirma märgib, et tänu suurtele püsikuludele tuleb tehase kasumlikuks opereerimiseks kasutada seda võimalikult suurel võimsusel, mis tagab madalama toote keskmise omahinna.

Siiski on Skano kindel, et Püssi ost oli keskpikas perspektiivis väga hea otsus ja peale nimetatud tehases oluliste tehnoloogiliste ja protseduuriliste muudatuste tegemist suudab ettevõte viia omahinna madalamale, kui nad enne tehase ostu ootasid.

Hetkel kuum