28. november 2012 kell 9:18

Fedi presidentide vahel suured lahkarvamused

Kõigest kaks nädalat enne USA Föderaalreservi (Fed) järgmist koosolekut ilmnesid taas selged lahkarvamused keskpanga rolli ja tegevuse üle. Üks juhte tahab rohkem raha majandusse pumbata, samas kui teine soovib kindlaid piire.

Olukord pole kindlasti abiks Fedi esimehele Ben Bernankele, kes soovib saavutada regiooni pankade presidentide vahel üksmeelt mõningate vastuoluliseks peetavate poliitikate suhtes, millega loodetakse vähendada riigi jonnakalt kõrgel püsivat töötuse määra, kirjutab Reuters.

Chicago Föderaalreservi president Charles Evans ütles eile, et baasintressimäärad peavad püsima nulli ümber, kuniks töötusemäär kukkub vähemalt 6,5%ni. Tema sõnul kannaks selline poliitika vaid "minimaalset" inflatsiooniriski ja kiirendaks majanduskasvu efektiivsemalt kui teised meetmed.

Lisaks ütles Evans, et keskpank peab uuel aastal suurendama enda kvantitatiivset leevendamist, et hoida varade kokkuostu mahtu 85 miljardi dollari juures ühes kuus ja nii võib-olla terve aasta.

Kuid inflatsioonikullina tuntud Dallase Föderaalreservi president Richard Fisher on arvamusel, et keskpank võib sattuda raskustesse, kui ei panda ostetava vara mahule mingit kindlat piiri.

"Sa ei saa laieneda lõpmatult ilma kohutavate tagajärgedeta," ütles Fisher. "Rahanduspoliitikas ei ole sellist asja nagu lõpmatus. Me teame seda Saksamaa näitel."

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum