Ave Lepik • 7. detsember 2012 kell 12:05

SEB: elekter toob inflatsioonihüppe

Tarbijahinnaindeks alanes novembris oktoobriga võrreldes -0,3%, mis langetas aastase hinnamuudu 3,6% peale.

Peamiseks inflatsiooni alanemise põhjuseks oli nafta hind, mis oli oktoobrikuu jooksul langenud ning novembriks ka Eesti inflatsiooninumbritesse jõudis, kommenteeris SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe.

"Energia hinna langus on hästi mõjunud ka eluasemekuludele, mis samuti üle pika aja kuiselt veidi alanesid," rääkis Arumäe. "Samuti on eluasemekulude mõju aastases inflatsiooninumbris viimastel kuudel üha vähenenud ja suurenenud on toiduainete hinnatõusu mõju, mis novembris saigi olulisimaks hinnatõusu veduriks. Eluasemekulud andsid hinnatõusust 30% ning toiduained 40%."

Arumäe ootaks detsembris inflatsiooni osas suhtelist stabiilsust. "Sisemaistest teguritest hetkel täiendavat inflatsioonisurvet ei paista, ei palga, tarbimise ega rahapakkumise kasvust," prognoosis Arumäe, kes näeb järgmise aasta jaanuarist inflatsioonis hüpet ülespoole seoses elektrihindade tõusuga. Sealt edasi sõltuvad kuised hinnamuutused tema sõnul eelkõige nafta hinna edasistest arengutest.

"Üldises plaanis tundub järgmisel aastal maailma mastaabis olevat trend pigem inflatsiooni alanemisele, mis Eestisse imporditavat inflatsiooni langetab ning ees ootavat elektrihinna tõusu mõju võiks aidata veidi leevendada," ütles Arumäe. "Novembris toimus ka Eurotsoonis oodatust kiirem inflatsiooni alanemine, 2,2%le oktoobri 2,5%lt. Suurem osa sellest langusest on samuti ilmselt energiahindadega seotud, aga ka kesise nõudlusega Euroopas laiemalt, mis sealset hinnatõusu üha enam pidurdama hakkab."

Hetkel kuum