Ave Lepik • 7. detsember 2012 kell 8:12

Swed: aasta algus toob hindade ühekordse hüppe

Tarbijahindade kuine alanemine 0,3% võrra oli tarbija seisukohalt kindlasti positiivne üllatus, kommenteeris Swedbanki Balti investeerimiskeskuse analüüsi osakonna juhataja Kristjan Tamla.

"Sellises suurusjärgus tarbijahindade kuine langus leidis viimati aset majanduskriisi ajal 2009.a esimesel poolel. Inflatsiooni pidurdumist põhjustas eelkõige kütusehindade langus," ütles Tamla. "Viimases peegeldub nii maailmaturu kütusehindade stabiliseerumine viimastel kuudel kui ka euro vahetuskursi kerge kallinemine USA dollari suhtes. Nii on eurodes arvutatud kütuse maailmaturu hind olnud alates suvest kerges langustrendis."

Tamla märgib veel ühe positiivse aspektina, et suvekuudel aset leidnud maailmaturu toiduainete hindade kasv pole vähemalt tänaseks veel kardetud ulatuses Eesti tarbijahindadesse üle kandunud - toidukaupade hinnad jäid oktoobris sisuliselt eelmise kuu tasemele.

"Ettevaates on 2013.a alguses oodata hinataseme ühekordset hüpet seoses elektrituru liberaliseerimisega. Sealt edasi peaks aga hinnakasvu surved pigem alanema," prognoosib Swedbanki analüütik. "Tänavuse aasta keskmisena ootame tarbijahindade kallinemist 4% lähedaselt ning järgmise aasta keskmisena natuke aeglasemas tempos."

Tulenevalt sellest, et elektri hind hakkab edaspidi kuust-kuusse muutuma, toob see ilmselt kaasa ka tarbijahindade heitlikkuse kasvu, lisas Tamla.  

Hetkel kuum