9. detsember 2012 kell 21:00

Antropov valimisvõlaga kohtus

Endine riigikogu liige Robert Antropov kaevati 2007. aasta valimiskampaania aegsete võlgade tõttu kohtusse. Hagi tagamiseks on Antropovi kinnistule Jõelähtme vallas Loo alevikus seatud ligi 95 000 euro suurune kohtulik hüpoteek.

Harju maakohtus kolma­päeva hilisõhtuni toimunud istungil kuulati üle tunnistajaid. Pankrotistunud reklaamifirma Droom juhatuse liige ja üks osanikest Heiki Penu rääkis, kuidas ta usaldas Jaanus Rahumägi soovitatud Antropovit ning hakkas tema valimis­kampaaniaga Lääne-Virumaal tegelema. Droomi korraldatud valimiskampaania läks maksma üle kahe miljoni krooni, kuid Antropov selle eest nii palju maksta ei soovinud.

Droom sõlmis kampaania alguses ka suhtekorralduslepingu ASiga Paldiski Sadamad, mille juhatusse Antropov sel ajal kuulus. Penu kinnitusel oli lepingu mõte, et Aleksei Tšuletsile ja Aleksandr Nakonetšnõile kuuluv ettevõte saaks nii osaliselt valimiskampaania eest tasuda. Tollal Reformierakonda kuulunud Antropovi kampaania eelarvet turgutaski Paldiski Sadamad 424 800 krooniga.

Kuna Antropov muudkui lubas ja lubas võlad ära maksta, aga tegelikult seda ei teinud, siis müüs Penu nõude Antropovi vastu inkassole maha. “Ma olin sunnitud seda tegema, et töötajatele palgad ära maksta,” rääkis Penu kohtus.

Oodatust enam kampaaniakulu. 2008. aasta septembris maksis Antropov veel 341 665 krooni ära. Ülejäänut, 1,12 miljonit krooni, keeldus ta maksmast, väites, et tema valimiskampaania kulud läksid kokkulepitust suuremaks. Osa Droomi esitatud kuluaruannetest ja arvetest ei olnud Antropovi arvates valimiskampaaniaga seotud.

Reklaamifirma pankrot. Võlgadesse uppunud Droomi pankrot kuulutati 2008. aasta oktoobris välja.

Vaido Peekmanniga seotud OÜlt Raetransport liikus nõue Antropovi vastu edasi Nord Business OÜle, kes esitas hagi kohtusse. Ettevõte kuulub Virumaa Inkassoga seotud Toomas Tatrikule.

Nord Businessi esindaja vandeadvokaat Maksim Greinoman lausus, et võlanõude suurus koos viivisega ületab praeguseks 100 000 eurot. Juba selle aasta maikuus seati Antropovi kinnistule Loo alevikus kohtulik hüpoteek summaga ligi 95 000 eurot Nord Business kasuks.

Antropovit ennast istungil kohal ei olnud, kuid teda esindanud vandeadvokaadi Andres Aaviku sõnul oli klient lähikonnas ja valmis kohe kohtusse tulema, kui kohtunik oleks soovinud teda tunnistajana üle kuulata.

Suvel ajakirjandusest läbi käinud uudis Antropovi Lõuna-Itaaliasse kolimisest ei vasta Aaviku kinnitusel tõele.

Antropovi valimiskampaaniaaegne abi Mare Leiten rääkis, et Droomi töös oli väga palju vigu ja raha loobiti lihtsalt vasakule ja paremale. Ka ütles Antropov talle, et Penuga oli kokkulepe 400 000kroonise kampaania korraldamiseks.

Droomi endise töötaja Aare Haraku väitel oli aga ainu­üksi Antropovi kampaania meediapindade kogumaksumus samas suurusjärgus. Sellele lisandusid üritused, reklaamiagentuuri töö ja igasugune valimisnänn.

Antropovi võlgu olemise või mitteolemise osas teeb kohus otsuse teatavaks järgmise aasta 27. märtsil.

Hetkel kuum