10. detsember 2012 kell 21:00

Odav laen ei tähendagi firmadele head?

Standard & Poor’s 500 indeksisse kuuluvad ettevõtted on võlgade pealt maksnud keskmiselt kõige vähem intresse viimase kümne aasta jooksul. See jätab investorid sõltuma rohkem majanduskasvust ja ettevõtete kulutustest, et nautida aktsiate tõusu ka 2013. aastal.

Üha raskem kulusid koomale tõmmata. USA suurimasse aktsiaindeksisse kuuluvad ettevõtted, nagu Exxon Mobil ja Walt Disney, on kärpinud intressikulud 30. septembrile eelnenud 12 kuuga keskmiselt 2,39%-le, mis Bloombergi ja Strategas Research Partnersi andmeil on madalaim tase pärast 2002. aastat.

Kuna laenukulud on langenud rekordmadalale, on tegevjuhtidel järjest raskem tõmmata kulusid koomale, mis omakorda on kaasa toonud esimese kasumimarginaalide languse pärast 2009. aastat.

Pessimistide sõnul ei maksa loota, et tulevaks aastaks S&P 500 firmadele prognoositud 3,8% käibe kasvust piisab, et kergitada kasumeid ilma kulusid kokku tõmbamata.

Intressikulud on kukkunud kolm aastat. Optimistid aga viitavad järgmiseks aastaks prognoositud 8,9% kasumi kasvule, aktsiate valuatsioonidele, mis on viimase kuue kümnendi keskmisega võrreldes 12% madalamal, ning majanduse taastumisele. See on nende sõnul piisav, et tegevjuhid hakkaksid kulutama masuajal kogutud 1 triljonit dollarit.

“Konsensuslik nägemus ütleb, et praegu ei ole enam marginaalide paranemiseks suurt ruumi,” kommenteeris Bloombergile Fort Washington Investment Advisorsi finantsjuht Nick Sargen. “Kui me oleme saavutanud kasumimarginaalide lae, siis kasumid saavad kasvada vaid USA ja maailma majanduse najal.”

S&P 500 firmade intressikulud on pärast seda, kui Föderaalreserv viis oma baasintressimäärad 2008. aasta detsembris nulli ligidale, viimased kolm aastat vähenenud. Väiksemad kulud on aidanud kasumitel kasvada viimased 10 järjestikust kvartalit, ületades analüütikute prognoose igas kvartalis sel aastal.

Hetkel kuum