10. detsember 2012 kell 3:12

Tool annab Arcoga kordusetenduse?

Alates augusti lõpust on Toomas Tool kasutanud pea iga vaba kauplemispäeva Arco Vara aktsiate müügiks ning paistab, et tema taktika on vilja kandmas.

Aktsia hinnast ligi 70% maha lihvinud Tool on pannud teised kaks suuromanikku Richard Tomingase ja Hillar-Peeter Luitsalu olukorda, kus pank on sunnitud müüma nende panditud aktsiaid.

Antud juhul oleks tegu justkui 2008. aasta kordusetendusega, kui Tool üritas SEB toonase maakleri Karoly Kirberi abiga sama taktikat kasutades sundida Luitsalu ja Tomingast müüma.

Tool alustas enda aktsiamüügi rallit pärast Rain Lõhmuse ja Arvo Nõgese lisandumist juuli lõpus Arco Vara nõukogusse. 17. augustil avalikustas börsifirma enda teise kvartali majandustulemused ning 22. augustil alustas insaideri keeluperioodi alt vabanenud Tool koheselt müüki ja jätkas seda sisuliselt iga päev kuni uue perioodi alguseni nädal enne kolmanda kvartali algust.

Seda müüki jätkas ta poolteist nädalat pärast kolmanda kvartali keeluperioodi lõppemist kuni 30. novembrini. Kuna Toomas Tooli ei õnnestunud mitme päeva jooksul kätte saada, jääb üle vaid aimata, mis tema taktika on. Kuid see taktika paistab vilja kandvat.

Ebalikviidsele turule aktsiaid paisates on Tool suutnud aktsia hinna tuua augusti lõpu 3,50 euro pealt alla tuua 1,45 euroni (selle hinnaga tegi Toolile kuuluv OÜ Baltplast viimase tehingu 30. novembril). See tähendab, et juba või sees olnud Luitsalu ja Tomingase panditud aktsiate väärtus tagatisena kukkus samuti 58% ning sellises olukorras otsustas pank hakata tagatist rahaks tegema.

Kuid turg on ju ebalikviidne ning panga otsus lükata repolaenude tagatiseks antud aktsiad müüki on veelgi aktsia hinda alla toonud ning omakorda Luitsalu ja Tomingase tagatise väärtust veelgi vähendanud. Olukord, mis kumbagi Arco Vara nõukogu liiget kindlasti ei rahulda.

Erinevalt Tomingasest, Luitsalust või Nõgesest eristab Tooli fakt, et tal on piisavalt vaba raha. Tema elujärge Arco Vara aktsia hinna langus oluliselt ei mõjuta, samas kui teisi mehi pitsitab see tugevalt. Tool sai sel aastal ainuüksi Silvano Fashion Groupist kahe miljoni euro jagu dividende, samas kui Luitsalu ja Tomingas sõltuvad nende laenu omava panga armust. Luitsalu, Tomingase ja Nõgese rasket seisu illustreerib fakt, et nende firmad pole suutnud 2011. aasta aruannetki esitada, kuigi tähtaeg oli 1. juulil.

"Ei oska pankade eest sõna võtta," vastas Tomingas küsimusele, kas pankade tegutsemine on õige. "Likviidsus on madal ja sellest tingituna ka väga suured lühiajalised hinnamuutused. Mida rohkem mistahes hinnaga müüki paisatakse, seda rohkem hind alla läheb," võttis ta olukorra kokku.

Kui vaadata finantsinspektsiooni andmeid, siis on võlausaldaja ehk panga valulävi hästi näha. Esimene piir tuli suve alguses, kui aktsia hind langes kahe euroni. Siis müüsid Luitsalu ja Tomingas mõlemad 75 000 aktsiat LHV pensionifondidele. Pärast suvist tõusu ligi nelja euroni on Luitsalu ja Tomingas müünud aktsiaid vastavalt 2,5 euro, 2 euro ja 1,5 euro piiril. Ehk panga valulävi on liikunud pooleeurose sammuga.

Tooli tegutsemine on samas halvanud ka Eesti ühe esiinvestori Arvo Nõgese tegutsemist, kes firmas omab juba mõni aasta kinnisvaraarendajas ligi kümne protsendi suurust osalust. Mitmekordne Äripäeva erainvestorite TOPi võitja on lausmüügi tulemusel kaotanud suurel hulgal raha. Kui Nõgese praegune osalus on väärt ligi 600 000 eurot, siis eelmise aasta alguses oli sama kogus aktsiaid väärt üle 2,6 miljoni euro. Nõges ise teemat kommenteerima ei soostunud, öeldes, et ta keskendub praegusel ajamomendil eneseharimisele.

Priske kahjumi on saanud ka LHV pensionifondid, kes ostsid Luitsalult ja Tomingaselt aktsiaid hinnaga kaks eurot tükk. 540 000eurosest investeeringust on järele jäänud vaid 350 000, kuid seda kahjumit on pidanud kannatama LHVs pensionit koguvad inimesed, mitte pank ise.

LHV ise teemat kommenteerima ei soostu. LHV pensionifondide juhile Andres Viisemannile ja Arco Vara nõukogu liikmele Rain Lõhmusele saadetud küsimuste kohta ütles Viisemann, et ei saa neile vastata.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California, Ave Lepik

Hetkel kuum