Sirje Rank • 25. oktoober 2013 • 2 min
Jaga lugu:

EL tahab USAga spioneerimise selgeks rääkida

Brüsselis eile Ülemkogule kogunenud ELi valitsusjuhid reageerisid nördimusega uudisele Saksamaa kantsleri Angela Merkeli telefoni pealtkuulamisest ning teatasid, et taotlevad USAga kokkulepet spioneerimise praktikate osas.

Angela Merkel ja Prantsusmaa president Francois Hollande olid luureteenistuste tihedama koostöö peamised eestkõnelejad, et liikuda edasi skandaalist, mis vallandus sel nädalal avalikuks saanud uue info põhjal USA spioneerimisest Saksamaal ja Prantsusmaal.

"Hea käitumistava on, et nende inimeste telefone ei kuulata pealt, kellega sa pidevalt rahvusvahelistel kohtumistel kokku saad," ütles Hollande ajakirjanikele eile alanud tippkohtumise esimese päeva järel, vahendas agentuur Bloomberg.

Samal ajal ühinesid ELi liidrid USA presidendi Barack Obama jõupingutustega, et skandaal ei kahjustaks muid koostöövaldkondi. Nii ei leidnud kõlapinda mõnede poliitikute üleskutse seisata Euroopa Liidu ja USA vabakaubanduskõnelused, mille üks suuri toetajaid on ekspordist sõltuv Saksamaa.

Pealtkuulamisskandaali vallandasid Saksa ajakirjas Spiegel ja Prantsusmaa ajalehes Le Monde ilmunud artiklid USA luuretegevusest Euroopas, mille allikaks olid varem USA luureteenistuse palgal olnud ja nüüd Venemaal end varjavalt Edward Snowdenilt saadud dokumendid.

Merkel läks Ülemkogule taunides sõprade järele nuhkimist. Tippkohtumise esimese päeva lõpus ei andnud ta aga küsimusele, kas ta nõuab Obamalt vabandamist, otsest vastust.

"Oluline on see, mis edasi saab," ütles Merkel. "Siin ei ole küsimus heades sõnades, vaid võimalikes muutustes."

Samas ei jõudnud valitsusjuhid ajalehe Financial Times andmeil eile kokkuleppele ELi uute andmekaitseseaduste kiire vastuvõtmise osas, mis oleks pealtkuulamise vastu üks kõige efektiivsem vahend. Ülemkogu juhi Herman Van Rompuy sõnul ei ole kokkulepe nüüd võimalik enne 2015. aastat. Tuleval aastal on Euroopa Parlamendi valimised ja vahetub ka Euroopa Komisjoni koosseis. Need seadused on väga olulised ka ettevõtetele, mis sõltuvad suuresti klientide isiklikest andmetest.

"Milles probleem on? See on keeruline ülesanne, mis ei ole seotud juba niigi keeruliste andmete kaitset puudutavate teemadega, vaid millel on mõju ka ettevõtlusele," ütles Van Rompuy. "Sel põhjusel tuleb seda hoolega läbi mõelda."

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt