Venemaa taustaga grupp korraldab küberrünnakuid

Mait Kraun 30. juuni 2014, 23:51

Sajad Euroopa ja USA energiafirmade tööstuslikud juhtimissüsteemid on nakatatud keerulise viirusega. Küberrünnakute käigus levitatava pahavara taga on grupp, millel on silmnähtavad sidemed Venemaaga.

„Energiliseks Karuks“ nimetatav võimas viirus võimaldab haldajatel jälgida reaalajas energiatarbimist. Samuti võimaldab viirus halvata füüsilisi objekte nagu tuulikud, gaasijuhtmed või elektrijaamad, vahendab Financial Times.

Küberrünnakuid läbi viiv organisatsioon on hästi rahastatud. Pahavara on 18 kuu jooksul okupeerinud hinnanguliselt 1000 organisatsiooni arvutisüsteeme 84 riigis. Viirus on sarnane Iisraeli ja USA poolt loodud Stuxnetile, millega nakatati ja saboteeriti edukalt Iraani uraanirikastamise rajatisi.

„Energilist Karu“ hakati IT turvafirmade sõnul kasutama selle aasta alguses. Esimesed rünnakud olid tehtud peamiselt spionaaži eesmärgil. Kõige rohkem on rünnatud USA ja Hispaania ettevõtteid. Neile järgnevad Prantsusmaa, Itaalia ja Saksamaa.

„Selleks, et korraldada kõrgetasemelist rünnakut kogu energiasektorile, on vaja mingi valitsuse toetust,“ ütles turvaekspert ja endine sõjaväeluure ohvitser Stuart Poole-Robb. „Need inimesed töötavad Fapsi (Venemaa küberluure agentuur) heaks.“

Andmed viiruse kohta viitavad, et pahavara pärineb Venemaalt. Samas pole küberrünnakute puhul kunagi midagi kindlat. Näiteks Hiina häkkerid on samuti tegutsenud lääne energiafirmade spionoaažiga ja kasutanud Venemaa päritolu oma tegevuse varjamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2014, 01:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing