Piret Reiljan • 20. detsember 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Lõhmus Ligiga samas paadis

Pankur Rain Lõhmus on rahandusminister Jürgen Ligiga sama meelt, et ettevõtetele ostetavate autode käibemaksutagastust võiks piirata.

"Ma kuulun näiteks sellesse leeri, kes arvab, et Jürgen Ligil on õigus, mis puudutab autode käibemaksu teemat (rahandusminister Ligi tahab piirata ettevõtete nimele ostetavate autode käibemaksutagastusi – toim) . Aga nagu näha, poliitilised kalkulatsioonid ja mahhinatsioonid jälle võimutsesid," rääkis Lõhmus intervjuus Äripäevale.

Milles Ligil täpsemalt õigus on?Selles, et  sõiduauto on ikkagi ennekõike isikliku tarbimise ese ja minu arvates peaks kulu seda omada olema kõikidele võrdne. Piltlikult öeldes saad ettevõtjana osta sõiduki enne makse, aga eraisiku ja palgasaajana sul seda võimalust pole ja kõigepealt maksad sotsiaalmaksu, tulumaksu ja käibemaksu veel peale ning siis saad auto.

Veel on mul hästi selge seisukoht, et ettevõtted ei peaks saama annetada parteidele. Sest jällegi on sama asi, et kui eraisikuna oled enne annetamist tasunud terve rea makse, siis ettevõtjale tuleb see kulu nii või naa väiksem. Rääkimata muudest asjadest, et miks üldse ettevõtja peaks annetama parteidele.

Mida veel meie maksusüsteemis võiks muuta?On asju, mis on natuke ajale jalgu jäänud, ning asju, mis on poliitilistel põhjustel valesti. Näiteks kuulun ma sellesse koolkonda, kes arvab, et maad peaks maksustama, kuna see on ühine ressurss, mis on kellelegi kätte langenud kuidagi ja millel ei ole midagi pistmist inimese töökusega. Aga teatud parteide valijatele see jutt meele järele pole.

Mis on hea, on see, et meie maksusüsteem on lihtne, võrreldes näiteks Ameerika Ühendriikidega, kus tavainimesel puudub üldse võimalus end sellest läbi närida. Meil on nii, et ka minu haridusega inimene saab ikka ise hakkama ja aru Eestis, kui seadusi loeb. Mõnes muus riigis ilmselt ei saaks. See on meie tugev pluss.

Täispikka intervjuud Rain Lõhmusega loe reedesest Äripäevast.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt