Sirje Rank • 10. jaanuar 2013 kell 13:54

Draghi: turgudel on olukord oluliselt paranenud

Finantsturgudel on olukord tänaseks märkimisväärselt paranenud, kuid reaalmajandusse pole need meeleolud veel jõudnud, ütles Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi.

Draghi luges koosolekule järgnenud pressikonverentsil üles rea tegureid, mis on viimase kuue kuuga paremaks muutunud.

Euroala riikide laenukulud on alanenud ja vahed Saksamaa intressimääradega vähenenud, niisamuti on alanenud kindlustuse hind riigi võimaliku pankroti vastu (CDS). Börsid on kosunud, samas on hindade heitlikkus oluliselt vähenenud. Euroalale on olnud tugev kapitali sissevool ja euroala raskustes perifeeriariikides on suurenenud hoiused. See omakorda on vähendanud nende riikide pankade sõltuvust Eurosüsteemi laenudest. Maksesüsteemis Target 2 on täna suurem tasakaal, saldod on vähenenud, millega on kahanenud ka Euroopa Keskpanga bilanss. Euroala pangandusturu killustumine hakkab taanduma.

Euroala reaalmajanduse seis on aga jätkuvalt nõrk ja läinud aasta lõpul pandud diagnoos püsib, ütles Draghi. Majandusaktiivsus jääb nõrgaks ka alanud aasta hakul. Aeglaselt toibuma hakkab euroala majandus alles aasta teisel poolel.

Euroopa Keskpank ei näinud täna põhjust baasintressi määra muuta. Otsus jätta enim jälgitud baasintressi määr 0,75%-le oli Draghi sõnul üksmeelne. Samuti ei mõtle keskpank praegu veel erakorraliste kriisimeetmete lõpetamisest.

Draghi sõnul on oluline, et euroala riigid alustatud kursil jätkaksid ja reformidega edasi läheksid.

Väga palju on juba saavutatud ja selle eest ohvreid kantud - tagasiteed ei ole, rõhutas Draghi. Sest pikas perspektiivis on kõige tähtsam euroala sisemine tasakaal - et ühed riigid ei jääks alaliselt välislaene vajama ja teised andma.

Hetkel kuum