Sirje Rank • 16. jaanuar 2013 kell 14:53

Katainen: EL brittideta on nagu kala ilma kartulita

„Euroopa Liit ilma Suurbritanniata on nagu kala ilma friikartuliteta – see ei ole enam täis söömaaeg,“ ütles Soome peaminister Jyrki Katainen täna Brüsselis.

Kaks päeva enne seda, kui Suurbritannia peaminister David Cameron avalikustab oma nägemuse Suurbritannia tulevikust Euroopa Liidu sees või väljas, kutsus Katainen britte EList mitte lahkuma.

Samas ütles Katainen, et tal on raske ette kujutada, milliseid konkreetseid volitusi ja otsustamisõigust võiks Suurbritannia ELi tasandilt tagasi kodusele tasandile nõutada, vahendas agentuur Bloomberg.

1973. aastal koos Suurbritanniaga ELi astunud Iirimaa peaminister Enda Kenny jagas Kataineni arvamust, et ELi aluslepingute muutmine Suurbritannia nõudmistele vastu tulemiseks on ebareaalne.

„Ma ei näe, et ükski riik midagi uuesti läbi räägiks,“ ütles ELi praeguse eesistujariigi peaminister täna ajakirjanikele.

Kenny kutsus Cameroni üles hindama seda majanduslikku kasu, mida ELi kuulumine annab. Eriti nüüd, kus edendatakse vabakaubandust paljude riikidega väljaspool ELi eesotsas USA, Kanada ja Jaapaniga. Ka Kenny väljendas muret brittide võimaliku lahkumise üle EList.

„See oleks Euroopa jaoks lihtsalt katastroof, kui Suurbritannia lahkuks,“ ütles ta.

Hetkel kuum