Rivo Sarapik • 17 jaanuar 2013

Ansip: ma enam ei ürita pankrotihaldurina asju selgitada

"Ma ükskord üritasin pankrotihaldurina rääkida asjadest nii, nagu ma aru sain. Ei õnnestunud. Ma enam ei ürita," vastas peaminister Andrus Ansip valitsuse pressikonverentsil VEB fondi puudutavatele ajakirjanike küsimustele.

Peaminister viitas mullu 4. oktoobril välja öeldud sõnadele, mis ajakirjanduses kajastust leidis – ta sõnas toona, et võib mürki võtta selle peale, et Eesti Pank ei ole midagi võltsinud.

Ansipi ütlus mürgi võtmise kohta pärineb 4. oktoobri valitsuse pressikonverentsi järgsest vestlusest Äripäeva ajakirjanikuga. Peaminister reageeris toona Äripäeva 3. oktoobri kaaneloole dokumendivõltsimise kahtluse kohta Eesti Pangas.

Eile soovis peaminister pressiosakonna abil neid sõnu tagasi võtta. Peaminister väljendas eelkõige oma kindlat veenumust selles osas, et VEB fondil ei ole kunagi raha olnud ning mingit riisumist ei ole toimunud, mida kinnitab ka audit, märkis valitsuse kommunikatsioonibüroo direktor Inga Bowden eile.

"VEB fond ei ole teema, mida peaminister peaks kommenteerima. Ometi ma püüdsin seda sügisel teha," lisas Ansip täna. "Ma ei näe põhjust, miks ma peaks hakkama oma mõtteid jagama, kui need võivad leida teistsuguse konteksti," kinnitas valitsusjuht.

Ajakirjaniku palvel spekuleerides, kuidas võis valeandmetega dokument Eesti Panga nõukogu juhi allkirjastamiseks jõuda, vastas peaminister nii: 

"Tüüpiliselt see ongi nii, et kui ma annan allkirja, siis see ei tähenda, et ma allkirjastamiseks toodud mahuka materjali täht-tähelt üle loen. Jälgin seda, et spetsialistide, ministrite, riigisekretäri allkirjad oleks antud. Kui Juhan (Parts - toim) ütleb, et ta loeb kõik läbi, siis see on pooltõde. Eelnõu faasis loeme kõik läbi. Valitsuse istungile jõudnud teksti, mille muudatusi teame peast, pole mõtet otsast-lõpuni läbi lugeda. Tavaliselt on nii, kui peaminister annab allkirja, siis ta usaldab ametnikke, kelle allkirjad on juba allkirjastava dokumendi alusdokumendile antud. Eesti Panga puhul, ma olen aru saanud, pole keegi seda alusdokumenti suutnud leida." 

Hetkel kuum