Raivo Sormunen • 25. jaanuar 2013 kell 10:40

Sorose usk eurosse kasvas kõvasti

Läbi kasinuspoliitika Euroopa võlakirjakriisi lahendamist juhtinud Saksamaa sai kuulda kiidusõnu oma pikaaegselt kritiseerijalt Georg Soroselt, vahendab uudisteagentuur Bloomberg.

Investeerimisguru sõnul on euro siin, et jääda ja tugevneda. Samas peaks tema sõnul hakkama hoopis teised riigid oma valuutasid devalveerima.

 „Saksamaa teeb valuuta kaitsmiseks alati miinimumi,“ märkis eile Maailma Majandusfoorumil Davoses esinenud Soros..

1992. aastal Inglise naela langusega miljard dollarise varanduse teeninud Soros ütles, et ehkki eurokriisi põhjused pole veel lahendatud, on kõige raskem etapp möödas.

Samas veel aasta eest, ütles Soros Davoses esinedes, et Saksamaa poolt juhitud eurotsooni poliitika riskib pingetega, mis võivad Euroopa Liidu hävitada.

„Valuutad on püsinud viimased aastat märkimisväärselt stabiilsed,“ märkis Soros ja lisas, et ootab valuutaturul volatiilsuse tõusu.

Sorose sõnul ei suuda USA Jaapani jeeni nõrgenemist enam pikalt taluda ning euro hakkab tõusma ning jeen odavnema. „Ma tavaliselt ei tea, kui kaugele asjad lähevad, aga ma näen, mis suunas nad liikuma hakkavad,“ märkis investeerimisguru, kelle varanduseks hinnatakse hetkel 21 miljardit dollarit.

USA majanduse suhtes on Soros optimistlik ja intressimäärad võivad hakata tõusma, kui riik suudab finantskuristikust hoiduda.

Sorose sõnul ei näe ta lähiajal maailmas mingit krediidimulli tekke riski. Mullidest rääkides toob tõi ta näitena välja hoopis Hiina kinnisvara, mida toetab sealne finantseerimissüsteem, kus on võimalik laenu saada ka finantsjärelevalve alla mitte kuuluvatest pankadest.

Euro liikus veidi enne kahtteist 1,3430 dollaril. Tegemist on kõrgeima tasemega pärast möödunud aasta veebruari lõppu.

Hetkel kuum