Alyona Stadnik • 25. aprill 2013
Jaga lugu:

Eesti juurtega ravimitehas sai mõjuka investori

USAs registreeritud bioloogiliste ravimite ja diagnostika firma OPKO Health Acquires Interest investeeris Eesti juurtega Venemaa kasvavasse farmaatsiatehasesse OAO Pharmsynthez 46 miljonit eurot.

Pharmsynthez on Venemaa börsil noteeritud ettevõte, mille suurimaks omanikuks on Eesti ettevõte AS EPhaG. Venemaa ravimitehasel on üks tootmisüksus ka Eestis, kus arendatakse vähiravimeid.

EPhaG on Viru Keemia Grupi suuromanike Priit Piilmanni ja Margus Kangro poolt asutatud ettevõte, mille nad 2007. aastal investeerimisfondile Amber Trust ja Venemaa ettevõtjale Dmitri Genkinile maha müüsid. Pärast seda omandas EPhaG osaluse Genkilile ja Amber Trustile kuulunud Venemaa ravimitootjas Pharmsynthez, mis viidi 2010. aastal börsile. Nüüd kaasati omanikeringi ka USA ravimifirma, mille juht on Phillip Frost, kes on ka farmaatsiaettevõtte Teva Pharmaceutical Industries looja. See firma toodab iga kolmanda tableti maailmas. 

"Selle investeeringuga me laiendame oma ärihaaret, mis on oluline selleks, et kasvada Venemaa ja Ida-Euroopa turgudel," kommenteeris OPKO tegevjuht Phillip Frost.

Pharmsynthez looja ja juhi Dmitri Genkini sõnul on tegu esimese juhtumiga, kus suur Ameerika ettevõtte investeerib sellisesse ärisse Ida-Euroopasse. "Nemad leidsid meid ja läbirääkimised sujusid hästi," rääkis Genkin, kes viibib sageli Eestis, sest siin asub üks Venemaa ravimitootja tehastest.

OPKO ostis Venemaa ravimitootjas umbes 10% suuruse osaluse, kuid tulevikus on neil soov suurendada oma osalus 20 protsendile. Genkini sõnul kaasneb Opko investeeringuga Pharmsynthezile mitmeid positiivseid arenguid. "Kõige lihtsam ja laiemale publikule arusaadavam kasu on see, et nad andsid meile litsentse mitmete ravimite tootmiseks. USA turul nende litsentside aeg lõppeb ning meie hakkame müüme neid Venemaa ja SRÜ turul,"  rääkis Genkin. "Tegemist on ravimitega, mida kasutatakse neeruhaiguste puhul." Tema sõnul hakatakse kasutama ka ameeriklaste test-analüüse, mille tulemusena on võimalik ravida efektiivselt ja varakult väga ohtlike haigusi.

Miks otsustas OPKO investeerida just Pharmsynthezi ja millised on Pharmsynthezi plaanid Eestis, loe tänasest Äripäevast.

OAO Pharmsynthez suuremad omanikud:

OAO Rusnano 29,8%

OPKO Pharmaceuticals 10,9%

EPHAG AS 39,7%  

Allikas: OAO Pharmsynthez

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum