1. oktoober 2013 kell 21:00

Liksutovil võib rikaste edetabeli pärast tekkida probleeme

Aastaid Äripäeva rikaste edetabelis olnud Loksal sündinud Maksim Liksutovil, kes on Moskva kõrge linnaametnik, võib edetabeli pärast tekkida probleeme, sest tema asemel on viimases Rikaste TOPis abikaasa Tatjana Liksutova, kelle nimele liikus selle aasta suvel seni Maksim Liksutovile kuulunud vara.

Venemaa ametnikud ei või omada osalust välisfirmades või kirjutada oma vara abikaasa nimele, kirjutab Vene uudisteportaal newsru.com. Seetõttu peab Liksutov võib-olla oma ametist loobuma.

Venemaa politoloogid märgivad, et Rikaste ­TOPi informatsioon oleks vaja üle kontrollida. Kui informatsioon on õige, kerkivad Liksutovi kohta mitmed küsimused. “Reeglid näevad ette, et ametnikel ei tohiks olla osalusi välisfirmades. Samuti on keelatud kirjutada osalusi oma abikaasa nimele,” kirjutas Sotsiaalmajanduslike ja Poliitiliste ­Uuringute Instituudi asedirektor Aleksandr Pozhalov oma Facebooki lehel.

Moskva transpordiameti pressiesindaja Aljona Jeremina ütles, et Liksutov on Venemaa seadusi täitnud ja ühtegi rikkumist tal ei ole. “Liksutov on täitnud kõiki seaduses olevaid nõudmisi ja tal ei ole mingeid rikkumisi. Tal ei ole mingeid varasid, mida ei võiks omada Vene ametiisik,” ütles Jerjomina.

Samas keeldus ta vastamast otsesele küsimusele, kas Äripäeva informatsioon vastab tõele.

Vara väärtus 103,6 miljonit. Liksutov on Moskva transpordiameti juht ja Moskva abilinnapea. Tänavu suvel kirjutas ta kogu oma vara ja äri, mis osaliselt on ka Eestis, oma abikaasa Tatjana Liksutova nimele. Tema üks suuremaid ettevõtteid on rahvusvaheline kontsern Transgroup Invest. Liksutovi äripartner selles ettevõttes on Sergei Glinka. Glinka koos Liksutovi abikaasaga on esmaspäeval ilmunud Äripäeva rikaste edetabelis 12. kohal, mõlema vara väärtuseks hindas Äripäev 103,6 miljonit eurot. Tatjana Liksutovale kuuluvad Tallinna kesklinnas asuv Itaalia restoran Gianni ning mööbli ja valgustite jaemüügiga tegelev Aprica Style AS.

Venemaal jõustus tänavu seadus, mis piirab riigiametnikel välismaa ettevõtetes osaluste omandamist. Lisaks sellele keelab seadus avada kontot ja hoiustada oma raha rahvusvahelistes pankades, mis asuvad väljaspool Venemaa Föderatsiooni. Samuti on rahvusvahelisi finantsteenuseid keelatud kasutada isikutel, kes on avaliku võimu tegelased, aga ka nende alaealistel lastel ja abikaasadel. Seadus laieneb kõikidele valitsusliikmetele, saadikutele, kohtunikele, maakonnaametnikele, keskpanga töötajatele, riigiettevõtete juhtidele, maksu- ja tolliameti ametnikele, sõjaväelastele, prokuröridele, uurijatele ja nendele kohtadele kandideerivatele isikutele.

Sama seaduse järgi võivad need isikud küll omada kinnisvara välismaal, aga kindlasti peavad nad seda deklareerima ja näitama, milliste vahendite eest on see ostetud.

Juhul kui ametnikel oli osalusi vms, pidid nad kolme kuu jooksul pärast seaduse jõustumist ehk septembri keskpaigaks sellest loobuma. Kui ametnikud ei ole sellest ei loobunud, peavad nad lahkuma oma ametikohalt või nad vallandatakse umbusalduse tõttu.

 

Kes on kes

Maksim Liksutov

Äriregistri ja kinnistusraamatu andmeil pole Moskva linnavalitsuses kiiret karjääri teinud Maksim Liksutov seotud Eestis enam ühegi äriga ega oma siin ka kinnisvara.Loksal sündinud transpordiärimees loobus mullu veebruaris ehk kaks kuud pärast Moskva transpordiameti juhiks saamist Eesti kodakondsusest.määrati möödunud aasta lõpul Moskva aselinnapeaks transpordiküsimustes.Moskva linnavalitsuse rikkamaiks ametnikuks sai Forbesi andmeil eelmise aasta tuludeklaratsioonide alusel. 269,9 miljoni rublani (6,3 miljoni euroni) ulatus deklareeritud tulu.kolm maavaldust Venemaal, kuus Eestis ja üks Itaalias kuulus talle toona deklaratsiooni põhjal.Kümmet transpordivahendit kokku omab transporditeema eest vastutav aselinnapea – ühte paati, nelja mootorratast ja nelja autot. Nende hulgas ka maailma üks kiiremaid tootmises olnud sõidukeid Lamborghini Diablo, lisaks Dodge Viper, Mercedes-Benz G 55 AMG ja Mercedes-Benz ML 500.20. kohal 57 miljoni euroga oli Liksutov eelmisel aastal Äripäeva Rikaste TOPis. liksutov koos oma äripartneri Sergei Glinkaga on ainsad Äripäeva Rikaste TOPis olevad ettevõtjad, kes on aastaid olnud ka Venemaa rikaste edetabelis (2011. aasta alguses olid nad 312. ja 314. kohal).

Hetkel kuum