24. oktoober 2013 kell 21:00

Bill Gates näitab veel kord suunda?

Bill Gates kulutas 113,5 miljonit ­eurot, et osta 6protsendiline osalus raskustes Hispaania ehitusfirmas Fomento de Construcciones y Contratas SA (FCC). Eile teatas Hispaania, et kolmandas kvartalis kasvas majandus ning vähenes töötus. Hispaania saab üle pika aja positiivset tähelepanu.

Hispaania keskpanga hinnangul kasvas riigi majandus kolmandas kvartalis 0,1 protsenti. Statistikaamet väljastab lõpliku numbri järgmisel nädalal. Kolmanda kvartali töötuse määr langes 26,3 protsendilt 26 protsendile. Töötuse määra languse taga võib olla ka suvine turismi­hooaeg ning hooajatöökohad.

Eile teatas majandustulemused Hispaanias asuv eurotsooni suurim pank Banco Santander, mille üheksa kuu kasum tegi märgatava hüppe. Sellele aitas kaasa Hispaania eluasemeturu olukorra paranemine. Ka väiksemad pangad, nagu Sabadell ja Bankinter, teatasid septembris kasumi kasvust.

Kas võib öelda, et Hispaania majandus on rööbastele tagasi saamas?

Analüütikud näevad helgeid märke. Rahvus­vaheline Valuutafond (IMF) ennustab Hispaaniale järgmiseks aastaks majanduskasvu 0,2 protsenti. See pole küll suur number, kuid samas pole tegu ka langusega.

Control Riski peaanalüütik David Lea ütles CNBC-le, et Hispaania suhtes on põhjust optimismiks. Ta juhtis tähelepanu Hispaania telekomi Telefonica teatele, et üha rohkem kliente on hakanud ostma 10–11euroste ettemakstud kõnekaartide asemel 12–13euroseid kaarte.

Capital Economics Euroopa ökonomist Ben May sõnul näitab ka Hispaania eksport paranemist. “Kui võrrelda 6 või 12 kuuga, siis on kõik kahtlemata parem. Tõeliselt positiivne on olnud Hispaania eksport, mis näeb võrreldes teiste ­eurotsooni majandustega hea välja,” ütles May.

Hispaania Keskpanga sõnul andis eksport kolmanda kvartali majanduskasvule juurde 0,4 protsenti.

Samas Bill Gates’i investeeringut peab May mõistatuseks. “Ma arvasin, et ehitussektoril kulub taastumiseks veel paar aastat,” ütles ta.

Hetkel kuum