Sirje Rank • 11. november 2013 kell 7:56

Minister: Rootsi pangad vajavad enam hoiuseid

Rootsi rahandusminister Anders Borg ütles, et Rootsi pangad peaksid eluasemelaenude andmist rohkem hoiustest rahastama ja vähendama sõltuvust kapitaliturgudest.

"Ma arvan, et pikemas perspektiivis suudame eluasemelaenude rahastamiseks leida mudeleid, mis tuginevad rohkem deposiitidel," ütles Borg agentuurile Bloomberg. "Sellisel moel peaksid eluasemelaenud edaspidi odavamaks muutuma nii nagu meie naabrite juures."

Borg, kelle kriitika on sageli viinud uute reeglite kehtestamiseni, on Rootsi pankadele juba pikalt ette heitnud liiga suurt sõltuvust lühiajalistest valuutalaenudest. Nüüd on ta oma kriitika sihtinud ka eluasemelaenude pihta.

Raha deposiiti panemise asemel eelistavad rootslased investeerida aktsiatesse ja võlakirjadesse.

Rootsi finantsinspektsiooni hinnangul ületab pankade aastane laenuvajadus kapitaliturgudelt poole kogu riigi SKPst. See on Borgi sõnul risk, mida tuleb vähendada.

Teisalt on Rootsi pankadele kehtestatud maailma ühed karmimad reeglid pankade laenukulud juba alla viinud, võimaldades sellest kasu saada ka pankade klientidel. Nii püsib niigi suure võlakoorma all rootslaste laenunõudlus tugev, andes hagu alla ka kuumale kinnisvaraturule.

Hetkel kuum